Jesteś tutaj, bo zastanawiasz się, czy w Twoim oczku wodnym lub stawie nie brakuje tlenu. Tak rzeczywiście może być. Sztuczne zbiorniki mają to do siebie, że nie wytworzyły sobie przez lata istnienia systemu cyrkulacji tlenu rozpuszczającego się w wodzie. Nie ma wielu roślin i stabilności biologicznej. Zatem interesuje Cię montaż napowietrzacza w oczku wodnym, a to dobrze. To oznacza, że dbasz o swoje ryby, a one z całą pewnością odwdzięczą się. Na pewno masz sporo pytań. Na kilka z nich odpowiem tutaj,a le jeśli masz ich więcej, pisz lub dzwoń. Na pewno doradzimy.
Jaki napowietrzacz do oczka wodnego?
Są dwa rodzaje napowietrzaczy- tłokowy i membranowy. Zarówno do oczek wodnych, jak i stawów, powinno się używać tłokowe pompy powietrza, a do zbiorników w domu, czyli w akwariach, powinno używać się tzw brzęczyków, czyli membranowych pomp powietrza. W naszym artykule skupimy się na tym pierwszym rodzaju napowietrzaczy. Jeśli trafiłeś tutaj, a poszukujesz pompy powietrza do domu, do swojego akwarium, to zdecydowanie polecam tę stronę: https://temporalis.pl/akwarystyka-napowietrzanie-c-7_22.html
Jaki napowietrzacz do stawu?
Ta sama odpowiedź, jak w przypadku oczka wodnego. Najważniejsze, aby był tłokowy. Potem trzeba się zastanowić nad wydajnością pompy powietrza i jej ciśnieniem, gdyż staw cechuje się już dużą głębokością.
Czym różni się pompa tłokowa, do pompy membranowej - brzęczyka?
1) Pompa tłokowa - napowietrzacz do oczka wodnego i stawu
Oba rodzaje pomp mają tę samą zasadę działania. Silnik przyciąga elektromagnes, co doprowadza do tłoczenia powietrza. W przypadku pompy tłokowej, przyciągany jest stalowy tłok. Dzięki takiemu rozwiązaniu pompy tłokowe działają dłużej i osiągają znacznie większą wydajność, jednak przede wszystkim mogą pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych. Mogą pracować w gorąco i w mróz. 365 dni w roku 24 godziny na dobę. Ich żywotność szacuje się średnio na 5 nawet do 10 lat! Uzyskują one także duże większe ciśnienie, co przy oczku wodnym i stawie jest bardzo ważne. To jest pompa, która ma tłoczyć powietrze na głębokość nawet 2 metrów. Nie ma szans, aby jakakolwiek pompa membranowa podała powietrze tak głęboko, czyli osiągnęła takie ciśnienie.
Jednak wszystko am swoje wady i zalety. Niewątpliwą wadą jest głośność. Pompy tłokowe są znacznie głośniejsze od pomp membranowych. W środku biega stalowy tłok, który wydaje dźwięki. Na pewno jest to głośność, która nie pozwala na trzymanie takiej pompy w domu bez wyciszenia. Jeśli masz duże akwarium i musisz użyć takiej pompy, to albo trzeba schować pompę w osobnym pomieszczeniu technicznym, albo nagimnastykować nad opakowaniem wyciszającym dla niej. Przy oczku wodnym nie odczujesz tego dźwięku.
2) Pompa membranowa - napowietrzacz do akwarium
Jeśli szukasz napowietrzacza do akwarium, to chcę na wstępie odesłać Cię do tego artykułu: Jaki napowietrzacz do akwarium?
Chcę jednak także ukazać Ci różnicę między tymi dwoma rodzajami pomp. Niewątpliwą zaletą brzęczyka do akwarium, czyli pompy membranowej, jest jej głośność. Dobra pompa membranowa, jest na co dzień dosłownie niesłyszalna. Nie ma w ogóle co porównywać głośności pompy tłokowej do pompy membranowej. Problem pojawia się jednak przy wydajności, ciśnieniu i wytrzymałości w zmiennych warunkach atmosferycznych. Po pierwsze wydajność pompy membranowej jest znacznie niższa. Elektromagnes umieszczony w środku pompy ściska gumowy mieszek i właśnie stąd ograniczenia w parametrach. Guma ma swoja wytrzymałość, zatem nie wytworzy tak wysokiego ciśnienia jak stalowy tłok pompy tłokowej, ani nie uzyska tak dużej wydajność jak pompa tłokowa. Dodatkowo trakcie mrozu, guma sztywnieje, a elektromagnes mimo wszystko chcę tę gumę ściskać. Wtedy powstają pęknięcia w gumie, nasz gumowy mieszek staje się nieszczelny, ciśnienie radykalnie spada i musimy szukać nowej pompy.
Z tego powodu przyjęło się, że pompy tłokowe to napowietrzacz do oczek wodnych i stawów, a pompy membranowe, to napowietrzacz do akwarium.
Napowietrzacz do oczka wodnego - solarny.
Tak, istnieje coś takiego. Można znaleźć nawet napowietrzacz do stawu solarny. Przy naszych testach takich pomp natrafiliśmy jednak na pewien problem. Jestem przekonany, że takie pompy mają sens i mogą ograniczyć koszty, ale... takie pompy raczej są skierowana do krajów południowych. U nas po prostu brakuje słońca. Na filmach takie pompy wyglądają super. Wydawałoby się, że u nas lato tez jest gorące. Jednak nie jest ważne, jak ciepło jest u nas, a jaki jest kąt nachylenia tego słońca i jak dużo tych promieni dociera do nas. Niestety nawet przy najdroższych pompach w naszym teście brakowało tego prądu i każda z testowanych pomp pracowała sekundę i przestawała pracować na sekundę. Gdy pojawiała się najmniejsza chmurka na niebie, pompa zatrzymywała się i tylko buczała.
Reasumując, napowietrzacz solarny do oczka wodnego ma sens, jeśli mieszkasz w Hiszpanii, Włoszech czy Chorwacji. W Polsce zdecydowanie odradzamy.
Jaki napowietrzacz do oczka wodnego na zimę?
To jest dokładnie to, o czym pisałem w paragrafie o pompie tłokowej. Dzięki temu, że w środku pompy tłokowej jest stalowy tłok, może ona pracować w ziemie w nawet największym mrozie. A po co napowietrzać oczko wodnego i staw zimą? Jak zamarza tafla wody, to zrywa się kontakt powietrza z wodą. Ryby zużywają cały pozostały tlen, a z powodu braku kontaktu wody z powietrzem, w wodzie zaczyna brakować tlenu. Wtedy właśnie właściciel szybko najpierw rozbija lód, a potem leci szybko wpisać w google "Jak dotlenić wodę w oczku wodnym?". Lepiej pomyśleć o tym za wczasu, niż panikować w trakcie mrozów. Napowietrzacz do oczka wodnego na zimę to konieczność.
Kamień napowietrzający do oczka wodnego, czy lepiej duży dyfuzor napowietrzający do stawu?
Ogólna zasada jest taka, że kamienie zostawia się do akwariów. Napowietrzacze do oczek wodnych cechują się dużym ciśnieniem i dużą wydajnością. Z tego powodu kamienie napowietrzające często pękają lub są wydmuchiwane przez ciśnienie. My polecamy kurtyny napowietrzające z naszej oferty. Są to dociążone węże z bardzo dużą ilością małych dziurek. Dodatkowo łatwo można je wygiąć w interesujący nas kształt i nie wypływają. Bardziej niż kamienie do napowietrzania oczka wodnego, polecamy właśnie kurtyny.
Jak zrobić napowietrzacz do oczka wodnego i stawu własnej roboty? A może wiatrak do napowietrzania stawu?
Jestem wstanie wyobrazić sobie pomysł, że ktoś wpisuje w allegro "Wiatrak do napowietrzania stawu", albo "wiatrak do napowietrzania oczka wodnego allegro". Brzmi niedorzecznie, ale na prawdę ludzie wpisują takie wyszukania. Czy to ma sens? Kompletnie nie. To prawda, że przy wietrze woda jest bardziej natleniona. Jednak tworzenie takiego wiatraku jako sposób na napowietrzacz do stawu własnej roboty, to po prostu żart. Chyba nikt sobie nie wyobraża, że zaimituje wiatr, czyli przepływ potężnej masy powietrza i będzie się to opłacało. Nie ma szans. Zużyje to całe masy prądu. Zdecydowanie lepiej zamontować nawet kilka napowietrzaczy do oczek wodnych w jednym dużym stawie, niż wpaść na pomysł budowy wiatraka do napowietrzenia nawet największego stawu :)
Napowietrzacz do oczka wodnego z castoramy.
Oczywiście można pójść do marketu i kupić taki napowietrzacz z castoramy czy z allegro. My polecamy jednak zakupy w specjalistycznym sklepie takim jak nasz. Nie tylko wyjdzie taniej, bo my sprzedajemy tego znacznie więcej, ale także mamy lepsze doświadczenie i możemy doradzić jaki napowietrzacz zakupić. Jeśli porównałbyś sobie wydajność i cenę napowietrzacza z castoramy, z allegro i u nas. Z całą pewnością, jako sklep specjalistyczny, mamy najlepsze ceny.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu w zakładce kontakt!