Bardzo ważne jest utrzymanie w czystości sztucznych zbiorników, gdyż w przypadku zbiorników naturalnych, to natura broni się sama. To natura reguluje ilość ryb w wodzie, ilość tlenu i czystość wody. Gdy zakłądamy oczko wodne lub staw, sami musimy za imitować wiele procesów, które zachodzą w przyrodzie. W tym celu doskonałym pomocnikiem będą specjalne sterylizatory.
Lampa UV do oczka wodnego
Sterylizator do oczka wodnego to skuteczne urządzenie do oczyszczania wody w oczku wodnym i stawie. Oczyszczanie mechaniczne przez filtr usuwa tylko śmieci, a sterylizator ultrafioletowy, czyli lampa UV-C jest w stanie usunąć różne zanieczyszczenia biologiczne, martwe komórki roślin wodnych, a także szkodliwe mikroorganizmy, takie bakterie i grzyby. Sterylizator może zapobiegać pojawianiu się takich mikroorganizmów.
Lampa UV na glony
Niewątpliwie najważniejsza zaletą lamp UV to usuwanie glonów, jednak przede wszystkim jest najbardziej naturalny sposób na walkę z glonem. Dolewanie chemii czasem przynosi skutek, jednak jest to krótkotrwałe i szkodliwe dla zwierząt i roślin. W przypadku lamp UV, woda jest po prostu naświetlana promieniami UV-C o długości 253,7nm, co zabija wiele komórek, w tym komórki bakterii, grzybów, pleśni i właśnie glonów. Dobrze dobrana lampa przynosi efekt już w ciągu 7-10 dni, a co najważniejsze taka lampa UV stale utrzymuje przejrzystą wodę, a nie działa tylko na tydzień, czy miesiąc. Nie wierzysz?
Lampa UV do oczka wodnego opinie
"Lampa rewelacja. Stosowałem różne preparaty efekt znikomy. Po załączeniu lampy w 3 dni oczko około 4 M3 ,pompa wydajność 3700 l/h , filtr zrobiony z beczki plastikowej 300l woda kryształ. Lampa UV -C 11w. Polecam.Ocena: 5/5"
od Robert.
"Użyłam tę lampę przy sprzątaniu oczka wodnego po zimie i w 2 dni woda się zrobiła przejrzysta zupełnie! Najlepszy naturalny sposób na glony bez chemii!!!Ocena: 5/5"
od Kąkol
"Badałem wodę wielokrotnie i bakterie e.coli zabija skutecznie. Polecam sprzedawcę!!!Ocena: 5/5"
od Władysław Kamiński
Lampa UV 11w do oczka wodnego, czy może lepiej 18w? Jak dobrać odpowiednią?
Często w internecie można znaleźć przeliczniki, że 2w mocy lampy, powinno się użyć na 1 tysiąc litrów wody. Jednak 1000 litrów wody w zacienionym zaułku przy domu ma nijak do 1000 litrów w pełnym słońcu w pobliżu drzewa, z którego spadają liście do wody. Nie da się wypisać generalnej zasady ile watów ma mieć lampa. Jest jednak zasada, że lampa ma świecić odpowiednio długo i mocno, ale nie za dużo, gdyż zabija również dobrą florę bakteryjną. Spokojnie można kupić nawet znacznie za dużą lampę dla pewności i do tego timer do gniazdka, aby włączał lampę na kilka godzin, jednak w przypadku choroby w oczku wodnym, jesteśmy w stanie z chwili an chwilę włączyć lampę na maksa i ratować ryby. Lepiej w takim razie kupić większą i mocniejszą lampę. Często ich cena nie różni się aż tak bardzo, jednak wydatek opłaci się. Lampa UV na glony to wręcz zbawienie dla właściciela oczka wodnego.
Jak podłączyć lampę UV w oczku wodnym i jak często włączać lampę UV w oczku wodnym?
Tak, jak wspomniałem powyżej, lampa UV zabija i dobre i złe bakterie. W skrajnym przypadku, włączając zbyt dużą lampę UV i używając ją zbyt długo, można dosłownie usunąć florę bakteryjną ze zbiornika i wybić wszystkie ryby. Jest to dość skrajny przypadek, bo to musiała by być na prawdę mocna lampa UV, a nawet kilka lamp UV, aby zrobić wodę jałową.
Pierwszą dobrą metodą montażu lampy UV w oczku wodnym jest zamontowanie jej przed filtrem, choć nie będzie tragedii, jeśli będzie ona za filtrem. Drugą ważną zasadą jest świecić odpowiedni czas. Do tego przydatny jest timer elektroniczny do kupienia w sklepie budowlanym za kilkanaście złotych.
Opisze poniżej sposób montażu przez nas u klientów:
1) Montaż przed filtrem od razu z timerem regulującym czas świecenia
2) przez pierwsze 4 dni lampa świeci 24h na dobę
3) po pełnych 4 dniach świecenia, zmniejszamy czas naświetlania do 20h
4) po każdych 7 dniach zmniejszamy czas świecenia o 1h aż do momentu, gdy zobaczymy, ze woda robi się zielonkawa. Wtedy podnosimy o 1h i dalej obserwujemy wodę. W razie potrzeby zwiększamy ilość naświetlania.
Przykład:
Montaż 10 sierpnia. 14 sierpnia zmniejszamy do 20h. Po tygodniu zmniejszyliśmy do 19h. Po kolejnym tygodniu do 18h i tak tydzień w tydzień zeszliśmy do 13h, gdy zauważyliśmy kwitnienie wody. Wtedy zwiększyliśmy do 14h i oczko powinno tak już bez problemów działać. Zwiększymy tylko w przypadku choroby ryby lub jeśli jednak woda i tak zacznie kwitnieć.
Trzeba lampą świecić jednocześnie odpowiednio długo, ale jednocześnie jak najkrócej, aby zabijać jak najmniej pożytecznych bakterii. Jeśli chodzi o to, jak często włączać lampę UV w oczku wodnym, to powinno się ją włączać codziennie.