• Przechowalnia 0
 • Ochotka liofilizowana, suszona, żywa czy mrożona? Kompletny przewodnik

  Larwy ochotki są bardzo popularnym pokarmem dla ryb, ale dlaczego? Czy są one lepszym źródłem składników odżywczych dla twoich ryb jako żywe larwy, liofilizowane -  suszone czy może jednak mrożone?
  W tym artykule na temat ochotki dla ryb tropikalnych omawiamy wszystkie aspekty tego popularnego pokarmu rybnego i sprawdzamy, czy i dlaczego powinieneś karmić nim swoich podopiecznych.
  Larwy ochotki są znane jako doskonałe pożywienie dla ryb, są larwami nie gryzących muszek chironomidów. Jest to rodzaj muchy, która jest nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt. Są to małe czerwone robaki często spotykane w rzekach i stawach, które uwielbiają chętnie zjadane są przez ryby.
  Mucha jest mniej nieszkodliwa niż same larwy, jest mięsożerna i ma dużą trąbę z pustymi szczękami. Zawierają trujący jad, który z łatwością zabija inne larwy i małe owady i znana jest z gryzienia ludzi.
  Jak karmić ryby ochotką

  Jakie ryby jedzą dżdżownice?

  Wszystkie ryby, które są mięsożerne lub wszystkożerne, zjadają bardzo chętnie żywią się ochotką. 
  Mogą je jeść zarówno ryby słodkowodne, jak i morskie, ale zwykle żywe larwy są podawane rybom słodkowodnym.
  Larwy ochotki mają wysoką zawartość białka, ale brakuje im innych niezbędnych aminokwasów, minerałów i witamin, dlatego powinny być stosowane w połączeniu z normalnymi płatkami rybnymi, granulkami i innymi pokarmami. Ze swojej strony polecam wam pokarm Glopex Super Mix.
  Jedyną rybą, która może zjadać dużo ochotki są bojowniki. Po pierwsze potrzebują, a po drugie lubią pokarmy, które są bardz0 bogate w białko, jak ochotka.

  Gdzie mieszka ochotka?

  Larwy ochotki można znaleźć w płytkich wodach i mokrych / wilgotnych obszarach na całym świecie. Nie są ograniczone do żadnych konkretnych obszarów świata.
  Mogą żyć na etapie larwy przez 3 do 5 lat. Po wykluciu się z nich muchy żyje tylko przez jeden do piętnastu dni. Nie rodzą się nawet z ustami, ponieważ ich jedynym celem w życiu jest składanie większej ilości jaj, zanim umrą, zatem nawet nie jedzą.

  Czy larwy ochotki są bezpieczne przy karmieniu?

  Jak większość gatunków z rodzaju Glycera , w tym ochotka, gryzie, jednak nie wyrządzą ci krzywdy, jednak są znane przypadki, w których ludzie mieli reakcje alergiczne po ugryzieniu larwy ochotki, jednak są to bardzo, ale to bardzo rzadkie przypadki.
  Ich ugryzienie porównanuje się do użądlenia przez pszczołę. Aby móc czuć się bezpiecznie, zawsze zalecamy noszenie rękawiczek podczas karmienia ryb wszelkimi żywymi, aby uniknąć ukąszenia lub reakcji alergicznej. 

  Lepsza jest ochotka żywa, liofilizowana, czy mrożona?

  Istnieją trzy formy ochotki, jako pokarmu dla ryb. Może być żywa, mrożona i liofilizowana - suszona. Wszystkie formy mają różne zalety i wady. Zobaczmy, jaki rodzaj ochotki jest najlepszy dla Ciebie.

  Suszone larwy ochotki

  Jest to najwygodniejszy rodzaj ochotki do karmienia ryb, ponieważ ma długi okres przydatności do spożycia, w tej formie są łatwe w użyciu i łatwiejsze w przechowywaniu.
  Mają jednak mniejszą wartość odżywczą niż mrożone lub żywe dżdżownice. Jedną z korzyści tej formy jest to, że suszona ochotka unosi się na powierzchni wody, co ułatwia rybom ich zjedzenie.

  Mrożone larwy ochotki

  Zanim larwy ochotki zostaną przetworzone i zamrożone, karmione są witaminami i żywnością wzbogaconą minerałami, aż będą duże i tłuste, a kiedy osiągną maksymalny swój rozmiar, już prawie pękają, są wtedy zamrażane.
  Zapewnia to najwyższą możliwą zawartość białka. Minusem mrożonych dżdżownic jest to, że zawierają dużą ilość wody w sobie. Może to zanieczyścić mniejsze akwarium, jeśli wrzucisz kostkę pokarmu bezpośrednio do akwarium bez ich rozmrożenia.
  Jak przygotować mrożone larwy ochotki: Umieść mrożone larwy w opakowaniu w małej filiżance pełnej letniej wody i pozwól im sie chwilę rozmrozić. Następnie upuść nadmiar wody przez siatkę do ryb i wtedy wrzuć do akwarium.
  Nigdy nie przekarmiaj ryb żadną żywnością, a zwłaszcza żywą żywnością. Jeśli to zrobisz, będziesz musiał usunąć nadmiar jedzenia i natychmiast dokonać częściowej podmiany wody. Życzę powodzenia w szukaniu ochotki w podłożu :)
  Ochotka mrożona

  Żywe larwy ochotki

  Żywe larwy ochotki są najlepszą formą ochotki do żywienia ryb. Jednak z wielu powodów nie jest to najwygodniejszy sposób karmienia ryb.
  Mają krótszy czas przydatność w porównaniu do mrożonych i liofilizowanych. Dodatkowo musisz umyć je przed podaniem ich rybom. Nigdy nie podawaj zdechłych larw ochotki! To bardzo ważne. Nieznany jest powód ich śmierci.
  Najlepszym miejscem do kupowania larw jest renomowany sklep akwarystyczny. Daje to gwarancję pochodzenia, brak chorób i najlepszy możliwy sposób, aby wyeliminować ryzyko wprowadzenia choroby lub infekcji do twojego zbiornika.
  Jednak larwy ochotki zakupione w małych torebkach będą żyły tylko przez bardzo krótki czas. Okres przechowywania woreczków ochotki wynosi maksymalnie tydzień. Pytanie jak długo były transportowane i jak długo leżą w sklepie. Z tego powodu, jeśli chcesz karmić swoje ryby żywą ochotką, będziesz miał okazję do częstych wycieczek do sklepu akwarystycznego.
  Jak karmić ryby żywymi larwami ochotki: Opróżnij woreczek z wodą, który zawiera larwy. Najlepiej przelej je przez siatkę do ryb, a następnie opłucz je pod bieżącą wodą przez kilka sekund. Następnie możesz wrzucić je do akwarium. Jeśli używasz do tego rąk, pamiętaj, aby nosić rękawiczki, ponieważ mogą one gryźć! Zminimalizuj ryzyko do minimum.
  Możesz użyć karmnika żywności na żywo, takiego jak ten poniżej. Dzięki takiemu karmnikowi będziesz miał mniej bałaganu w akwarium, a ryby powolutku sobie wysuną każdą z larw przez jego dziurki.
  Karmnik do żywego pokarmu

  Jak często karmić ryby larwami ochotki?

  Larwy ochotki mają bardzo wysoką zawartość białka i mogą powodować zły stan zdrowia ryb, jeśli zbyt często je karmisz.
  Podawaj ochotkę maksymalnie dwa lub trzy razy w tygodniu i nigdy nie podawaj na jeden raz więcej larw, niż mogą spożyć w ciągu 60 sekund.
  Karmienie ryb zróżnicowaną dietą jest kluczem do tego, aby żyły długo i szczęśliwie. Zatem zapewnij im zróżnicowana dietę.

  Czy powinienem rozmrażać zamrożone larwy ochotki?

  Tak, jeśli używasz mrożonych larw ochotki, zawsze najpierw je rozmrażaj i zmyj z nich nadmiar wody i osadu przed podaniem ich rybom.
  Jeśli używasz liofilizowanych larw ochotki, wymagane będzie wcześniejsze ich namoczenie przed podaniem ich rybom, chyba że nie przeszkadza Ci, że mogą unosić się na tafli wody w akwarium przez kilka minut, zanim zaczną tonąć podczas wchłaniania wody.

  Jak długo żyją żywa larwy ochotki?

  Larwy ochotki mogą żyć od 3 do 5 lat w stanie larwalnym. Pamiętaj, że w woreczku pożyją maksymalnie tydzień od czasu ich zamknięcia.

  Czy larwy ochotki są dobre dla ryb?

  Prosta odpowiedź: tak, jeśli podawana jest w odpowiedniej ilości i nigdy nie przekarmisz nimi ryb.
  Larwy ochotki zawierają dużo żelaza i białka, które są świetne dla ryb, pod warunkiem, że kontrolujesz ich podawanie. Mogą one powodować zaparcia u niektórych ryb, jeśli poziom białka jest zbyt wysoki.

  I pamiętaj, że dżdżownice powinny być karmione w ramach zbilansowanej diety, a nie tylko jako ich główny pokarm, ponieważ brakuje im niezbędnych witamin i minerałów.

  Jedynym ryzykiem związanym z karmieniem ryb larwami ochotki jest ryzyko zarażenia i chorób. Dlatego zaleca się kupowanie ich od renomowanego sprzedawcy lub samodzielną hodowlę.

  Czy ryby morskie mogą jeść ochotkę?

  Jest to częste pytanie do mnie, a odpowiedź brzmi: tak. Larwy ochotki doskonale nadają się do karmienia ryb morskich w akwarium morskim.
  Wiele osób ma wrażenie, że jedzą je tylko ryby słodkowodne, ale to nieprawda.

  Wnioski

  Podsumowując: czy larwy ochotki są dobrym pożywieniem dla ryb? Tak, to prosta odpowiedź i sugerujemy również inne żywe pokarmy, takie jak krewetki solankowe i rozwielitki.
  Larwy ochotki są tanie i łatwe do zdobycia w większości sklepów akwarystycznych. Przed zakupem sprawdź jakość larw, a jeśli podejrzewasz, że nie są one pierwszej świeżości, trzymaj się od nich z daleka. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to wprowadzić chorobę lub infekcję do zdrowego akwarium.
  Użytkownik Allegro
  0.00% Pozytywnych komentarzy
  Typ
  Ostatnie
  7 dni
  Ostatnie
  30 dni
  Wszystkie
  Polecam
  0
  0
  Nie polecam
  0
  0
  Zgodność z opisem
  Obsługa kupującego
  Czas wysyłki
  Koszt wysyłki
  Pokaż listę aukcji