• Przechowalnia 0
 • Minimalny rozmiar stawu dla Koi? | Głębokość | Objętość wody | Rozmiar

  Jeśli myślisz o zrobieniu stawu i wpuszczeniu do niego karpia Koi, będzie to wymagało dużo czasu, pracy i pieniędzy. Ale wszystkie twoje wysiłki wkrótce się opłacą, jeśli dokładnie zaplanujesz i rozważysz kilka ważnych czynników, które mogą wpłynąć na żywotność twojego stawu i ryb.
  Jeśli trzymasz kolorowe Koi w stawie, musisz zapewnić duże siedlisko dla tych ryb, a jednocześnie może być to doskonałą ozdobą do Twojego ogrodu. Ozdobą przy której możesz się zrelaksować i cieszyć się ich oglądaniem, karmieniem ryb, a nawet karmieniem ryb z ręki. Tak, karpie Koi mogą jeść z ręki!
  Przykład karmienia z ręki karpia Koi
  Moim zdaniem minimalna wielkość stawu dla koi to 180cm x 240cm x 120cm głębokości. To najmniejszy staw, jaki należy wziąć pod uwagę w przypadku ryb koi. Wynika to z wielkości i przestrzeni, które będą wymagały w miarę wzrostu, bo nie jest to małą ryba. Podczas planowania i budowy stawu dla karpia koi trzeba wziąć pod uwagę tempo wzrostu ryb i rozmiary, jakie osiągają.
  Oto niektóre rzeczy, które także należy wziąć pod uwagę, budując staw dla karpii Koi Koi.

  Rozmiar stawu dla karpii Koi

  Umieszczanie Koi w istniejącym stawie nie jest dobrym pomysłem, jeśli nie spełnia wszystkich ich potrzeby. Wiele osób powtarza mit, że karpie Koi to bardzo odporna ryba tylko dlatego, że może żyć przez wiele długich lat, jednak tak nie jest. Choć żyją długo, to życie w nieodpowiednich warunkach spowoduje, że będą żyły znacznie krócej niż powinny lub będą się nieprawidłowo rozwijać.
  Nawet jeśli twój staw jest dobrze utrzymany, twoje karpie Koi nie przetrwają, jeśli ich podstawowe potrzeby nie zostaną zaspokojone. To jest powód, dla którego zazwyczaj robi się oczko wodne dla karpii Koi od zera. Zaplanowanie minimalnej wielkości oczka dla Koi od samego początku pozwoli Ci zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy, ponieważ nie jest to tania ryba, jeśli kupisz zdrowe ładne sztuki.
  Podjęcie decyzji o wielkości stawu jest głównym problemem większości entuzjastów tej ryby. Ryby Koi potrzebują dużo miejsca. Minimalna zalecana wielkość oczka to 180cm x 240cm x 120cm głebokości. Będzie to wymagało ponad 5 tysięcy wody! Jednak będziesz potrzebować większego stawu, jeśli chcesz mieć więcej ryb.
  Ta minimalna wielkość stawu może pomieścić nie więcej niż cztery lub pięć średnich koi. Jeśli chcesz ryb, potrzebujesz większego stawu. Piętnaście koi będzie potrzebowało około 12 tysięcy wody!
  Rozmiar idealny dla koi ma 7,5 metra długości i 4 metry szerokości i 120cm głębokości. Możesz mieć mniejszy staw, ale nie powinieneś zbytnio oddalać się od tych idealnych wymiarów, ponieważ jeśli twój staw jest zbyt mały, twoje ryby koi będą miały problemy z prawidłowym rozwijaniem się. Z drugiej strony, jeśli staw jest zbyt duży, trudno będzie Ci złapać rybę w razie potrzeby.

  Zaplanuj swój staw z myślą o przyszłości

  Możesz pomyśleć, że budowanie małego stawu jest bardziej ekonomiczne. Jednak jeśli spodoba Ci się ta ryba i zechcesz więcej jej osobników, wtedy staniesz przed problemem powiększenia stawu, co już nie jest takie łatwe.
  Jest wielu entuzjastów Koi, którzy zaczynali od małego oczka i musieli później budować większy staw. Można znaleźc w internecie informacje jak jest to czasochłonne i wcale nie łatwe w wykonaniu, a przede wszystkim wiąże się z wypompowaniem wody i znalezieniem chociaż tymczasowego domu dla obecnych ryb. Jeśli od samego początku masz duży staw, twoje Koi będą miały więcej miejsca na rozwój. Same zwiększą swoją populację i bez stresu będą rosły.
  Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, budując staw, jest komfort ryb i trwałość stawu. Karpie Koi mogą walczyć ze sobą w pewnych niesprzyjających warunkach stawowych. Jest to pierwszy powód dla którego warto pomyśleć o jak największym stawię dla Koi.
  Istnieją dwie zasady określania maksymalnej liczby karpii Koi, które można mieć w stawie. Po pierwsze, każde 8cm ryby na około 100 litrów wody. Po drugie, jeśli Twój staw nie ma co najmniej 5 tysięcy litrów, możesz pozwolić sobie dosłownie na 4-5 sztuk tej ryby, aby nie podjęły się walki między sobą o terytorium. Pamiętaj, że teraz kupiłeś narybek długości 8-10cm, ale ta ryba bardzo szybko rośnie!

  Głębokość stawu dla karpii Koi

  Przestrzeń jest bardzo ważna dla Koi, dlatego musimy również uważnie przyjrzeć się głębokości stawu dla nich. Większa głębokość stawu pomaga kontrolować temperaturę podczas gorących letnich dni. Minimalna głębokość stawu dla Koi to nie tylko rozmiar, ale i wygląd stawu. Głębokość 120 centymetrów jest również po prostu miła dla oka. Nie ma dużego problemu, aby utrzymać przejrzystość wody przy tej głębokości, a jednocześnie ładnie widać ryby.
  Kolejnym kluczem jest całkowita objętość wody, która zmienia się wraz ze zwiększeniem głębokości. Zwiększenie ilości wody w stawie może stworzyć bezpieczny bufor dla rozproszenia toksyn i azotanów, zatem ewentualne niepożądane zjawiska dadzą nam czas na reakcję. Zatem czas reakcję będzie rósł wprost proporcjonalnie z ilością wody w zbiorniku. Większa ilość wody pomaga również zminimalizować szybkie zmiany temperatury w stawie. Po trzecie dzięki dużej objętości wody Koi będą miały więcej miejsca na pływanie i budowanie mięśni.
  Jeśli Koi żyją w stawach mniejszych niż 5 tysięcy litrów, jednocześnie nie mają odpowiedniej głębokości i przestrzeni poziomej (długości i szerokości stawu), zaczną robić się strachliwe, mogą zacząć ze sobą walczyć, a w najbardziej skrajnych przypadkach możesz znaleźć najbardziej zdesperowane osobniki wysuszone poza wodą.
  Jednak do stworzenia zdrowego ekosystemu dla bardzo karpii Koi będziesz potrzebować dodatkowo odpowiedniej filtracjipompy wody do filtra i napowietrzania. To ważne, ponieważ na głębokość 120 centymetrów nie dotrze dużo powietrza atmosferycznego, a jednocześnie przy tej głębokości wody może ona mętnieć przy dnie,a  przede wszystkim woda może zielenieć. Dlatego polecam również zastosowanie lamp UV w oczku wodnym, co natychmiastowo likwiduje problem zielonej wody i glonów, a jednocześnie zapobiega dodawaniu chemii na glony do wody.
  Ogólnie przyjmuje się, że absolutna minimalna głębokość dla stawu koi wynosi co najmniej 120 centymetrów głębokości i tego się trzymajmy. Jak masz możliwość wykopać głębszy rów dla swojego stawu, tym lepiej. 120 centymetrów jest to minimum dla dobrego rozwoju.
  Koi mogą pływać utrzymując stałą głębokość zanurzenia przy użyciu jednych mięśni mięśni, a inne mięśnie używają do pływania w górę i w dół, tj zmieniając głębokość. Tak więc, jeśli zapewni się im możliwość regularnego ćwiczenia mięśni, spowoduje to znacznie lepszy kształt ciała ryb. 
  Ponadto, jeśli staw jest nieogrzewany (a ogrzewanie stawu to bardzo, ale to bardzo kosztowna sprawa) i jest zima, Twoje karpie Koi mogą pływać do cieplejszej wody na dnie głębokiego stawu, bo czym głębiej, tym mniej działają na wodę warunki atmosferyczne nad wodą.

  Głębsze stawy chronią twoje ryby

  Na głębokości 120–200 centymetrów Twoje Koi są lepiej chronione nie tylko przed warunkami atmosferycznymi i żywiołami takimi jak burze, ale także przed drapieżnikami takimi jak Czaple czy Lisy.
  Zaleca się również, aby brzeg stawu miał ostry spadek, tj bardzo szybko robiła się głęboka woda. Uniemożliwi to lisom brodzenia w wodach płytkich i atakowania ryb.
  Czaple i inni tego typu drapieżnicy muszą gdzieś w płytkiej wodzie przystanąć i poczekać, aby jakaś nierozważna ryba wypłynęła na płyciznę i wtedy ją zaatakować. Głębokość 120 - 200 centymetrów zapobiegnie atakowi zarówno lisa, jak i czapli, ale i innych ptaków drapieżnych.

  Jaki filtr dla stawu z karpiami Koi?

  Właściwa filtracja jest niezbędna dla twojego stawu z karpiem Koi. Musisz pomyśleć albo o filtrze mechanicznym, albo najlepiej o filtrze biologicznym i to najlepiej z lampą UV.
  Filtry mechaniczne usuwają tylko zanieczyszczenia zawieszone w wodzie i potem trzeba te zanieczyszczenia wyjąć z gąbki lub sitka i wyrzucić. Wymaga to Twojej pracy i w okresie jesiennym codziennego czyszczenia filtra.
  Filtry biologiczne, tj filtry ciśnieniowe posiadają w sobie powierzchnię do żeru dla bakterii nitryfikacyjnych odpowiedzialnych za przemianę materii w wodzie. Są to pożyteczne bakterie, które przekształcają szkodliwy amoniak i azotyn w mniej toksyczny azotan. Powinniśmy zapewnić odpowiednią pojemność filtra, aby bakterie mogły swobodnie się mnożyć i dotrzymać kroku ilości odchodów naszych ryb, ilości niezjedzonej żywności i innym materiałom organicznym w stawie (liście, patyki). Tutaj warto wspomnieć, że własnie dlatego nie warto przekarmiać ryb Koi. Lepiej rzucić kilka razy małą porcję pokarmu, która zostanie zjedzona w maksymalnie minutę i obserwować zainteresowanie ryb, niż jedną dużą porcję, która będzie rozkładać się potem na dnie oczka.
  Bakterie nitryfikacyjne lepiej pomogą Ci filtrować wodę, jeśli masz duży i wydajny filtr. Jeśli Twój filtr jest odpowiednio duży dla twojego stawu, możesz mieć większą ilość ryb. Większe filtry mogą obsłużyć więcej ryb.
  Unikaj kupowania trudnych do czyszczenia filtrów. Nie, wcale nie są to tanie filtry. Po prostu nie maja funkcji łatwego czyszczenia. Tak czy siak będziesz czyścić swój filtr co najmniej raz w miesiącu, więc powinno to być łatwe. Najlepszym rozwiązaniem są filtry z opcją samoczyszczenia, czyli odwrócenia obiegu wody i wypchania brudów drugi wężem albo do kanalizacji, albo co lepsze pod kwiatki jako nawóz. Tak, brudy z Twojego oczka wodnego to idealny nawóz! Dzięki opcji samoczyszczenia swój filtr możesz oczyszczać nawet i raz w tygodniu przy dobrej pogodzie.
  Zaletą funkcji samoczyszczenia jest to, że dzięki niej łatwo upuszcza się ze stawu część wody, a potem łatwo się tę wodę uzupełnia. Wystarczy przesunąć jedną dźwignię i już można wypompowywać wodę, w dodatku wraz z brudami z filtra. Przyjmuje się, że powinno się raz w miesiącu podmieniać 15-20% wody w stawie.
  Inną opcją filtrowania jest zasiedlenie w oczku roślin. Poprzez fotosyntezę wodną rośliny mogą zapewnić kontrolę azotanów i przede wszystkim tworzą dodatkowy tlen. Zatem rośliny w oczku wodnym z karpiem Koi mogą okazać się obrońcą ekosystemu.
  W utrzymaniu krystalicznie czystej wody w oczku pomoże Ci także lampa UV do oczek wodnych. Bardzo, ale to bardzo skutecznie zabija glony i likwiduje zieloną wodę. Świeci ona po prostu światłem UV-C na wodę przepływająca w filtrze i ją sterylizuje. Lampa UV 36w do oczka wodnego będzie wystarczająca dla oczka wodnego nawet 35 tysięcy litrów! Efekt jest powalający i mogą Państwo poczytać sobie opinie o lampach UV-C w internecie i dosłownie wszyscy są zgodni co do tego, że dosłownie po tygodniu widać efekty, a po miesiącu uzyskuje się krystalicznie czystą wodę.
  Dobry filtr do stawu z karpiami Koi

  Jaka pompa powietrza do stawu z karpiem Koi?

  Napowietrzanie wody jest konieczne dla życia ryb. Jego brak dosłownie dusi ryby. Dodatkowo jeśli w wodzie będzie więcej tlenu, będzie zdrowszy ekosystem. Twoja ryba może łatwiej pływać i oddychać w dobrze natlenionej wodzie. Pożyteczne bakterie nitryfikacyjne lepiej rozmnażają się w dobrze natlenionej wodzie, dzięki czemu więcej toksyn uda się przekształcić w nietoksyny.
  Użycie pompy powietrza do stawu pozwoli zwiększyć poziom tlenu w wodzie i stworzyć zdrowszy ekosystem. Jest to szczególnie konieczne w przypadku głębszych stawów, które wymagają cyrkulacji na dnie, a w przypadku karpii Koi taki właśnie będziemy mieli staw. Ryby przy dnie mogą się dusić, a karpie koi zawsze wykorzystują całą głębokość stawu.
  Rośliny mogą pomóc w dostarczaniu tlenu dla twojego karpia, ale niestety Koi uwielbiają je skubać, więc wybór roślin przy tej rybie jest mocno ograniczony.
  Pompa powietrza do stawu z karpiami koi

  Opieka nad stawem z karpiem Koi i odpowiednie towarzystwo dla nich

  Życie karpia Koi jest zazwyczaj długie. Jego średnia długość życia wynosi od dwudziestu pięciu do trzydziestu pięciu lat. Istnieją nawet odmiany karpia Koi, które żyją setki lat. Jeśli zamierzasz hodować karpie Koi, jest to długoterminowe zobowiązanie., jednak włożony wysiłek jest wart zachodu. Z czasem przywiążesz się do swoich ryb, a wielu Twoich znajomych odwiedzających Twój ogród pochwali Cię za włożenie serca w tę hodowlę.
  Gdy zaczniesz karmić swoje karpie Koi nadejdzie czas, kiedy zaczną Cię rozpoznawać. Zachęcam zatem do wsypywania pokarmu na rękę i zanurzania jej w wodzie.
  Karpie Koi są bardzo towarzyskie i dobrze współdziałają z innymi rybami. Wolą towarzystwo,a same pływają razem w formacji. Są spokojnym rodzajem ryb, jednak głodne mogą być agresywne. Jeśli będziesz pamiętać o regularnym karmieniu swoich podopiecznych, możesz wpuści wiele innych gatunków ryb do swojego stawu.

  Wnioski

  Czym większy staw dla karpia Koi, tym lepiej. Jednocześnie czym większy staw, tym wydajniejszą potrzebujesz filtrację i większą pompę powietrza. Minimalna głębokość dla karpia Koi to 120cm, więc raczej odpadają małe plastikowe oczka wodne.
  Użytkownik Allegro
  0.00% Pozytywnych komentarzy
  Typ
  Ostatnie
  7 dni
  Ostatnie
  30 dni
  Wszystkie
  Polecam
  0
  0
  Nie polecam
  0
  0
  Zgodność z opisem
  Obsługa kupującego
  Czas wysyłki
  Koszt wysyłki
  Pokaż listę aukcji