• Przechowalnia 0
 • Jak obniżyć azotany w akwarium - usuwanie azotanów z akwarium

  Azotany w akwarium

  Nie są widoczne, ale wierz mi, azotany są w każdym akwarium. Dziś nauczę Cię wszystkiego, co powinieneś o nich wiedzieć. Lepsze zrozumienie sensu ich istnienia, pozwoli Ci na stworzenie jeszcze lepszych warunków dla Twoich ryb.

  Na wstępie polecam Ci przeczytać artykuł o cyklu azotowym. Są tam przedstawione podstawy i jest to jakby wcześniejsza lekcja, którą warto przerobić.

  Co to są azotany i skąd się wzięły w moim akwarium?

  Azotany, to rozpuszczona w wodzie forma azot, która towarzyszy każdemu sztucznego zbiornikowi wodnemu. Mówimy tutaj zarówno o tych zbiornika w rozmiarze XS, czyli akwariach, jak i o rozmiarze XL, czyli oczkach wodnych.

  Azotany są produktem ubocznym przemiany materii w akwarium. Źródłem azotanów mogą być:

  • Odchody ryb i innych zwierząt
  • Obumarłe części roślin
  • Niezjedzony pokarm - główna przyczyna wysokiego poziomu azotanów w wodzie
  • Brudny filtr

  Możesz sobie teraz pomyśleć, że po prostu wszelkie odpady biologiczne tworzą azotany. To jednak nie jest takie proste. Zachęcam Cię jeszcze raz do zapoznania się z artykułem na temat cyklu azotowego, a za ten czas zrobię krótkie podsumowanie na ten temat.

  Zanim odpady staną się azotanami...

  Grafika przebiegu cyklu azotowego w akwarium i oczku wodnym

  1. Odpady rozkładają i wydzielają amoniak
  2. Amoniak zamieniany jest przez bakterie w azotyny
  3. Azotyny są zamieniane przez kolejne bakterie w azotany

  Zatem azotany nie istnieją bez amoniaku i bez azotynów. Trudno się w tym połapać, gdyż azotany od azotynów dzieli tylko jedna litera, jednak różnice są znacznie większe. Azotyny są znacznie bardziej toksyczne dla zwierząt wodnych, gdy azotany są uważane raczej za nieszkodliwe lub mało szkodliwe.

  Zatem:
  Amoniak ---> Azotyny ---> Azotany

  • Amoniak - trujący
  • Azotyn - silnie trujący
  • Azotan - nieszkodliwy w niewielkich ilościach

  Jednak z biegiem czasu i z kolejnymi cyklami azotowymi, azotany zaczynają się gromadzić i gromadzić bez przerwy. Proces cyklu azotowego jest nieunikniony, a z nadmiarem azotanów musisz coś zrobić, bo zrobi się z tego problem

  Co się dzieje, gdy poziom azotanów jest zbyt wysoki?

  Szczerze mówiąc, nie jest to katastrofa. Jeśli nie masz w akwarium bardzo delikatnej ryby, czy innego bardzo, ale to bardzo delikatnego zwierzęcia, to wzrost azotanów nie jest dla Ciebie jakimś alarmem. Wysoki poziom azotanów raczej nie zabije żadnej ryby, ale...

  Ale to nie znaczy, że wysoki poziom azotanów podoba się zwierzętom. Każde zwierzę wodne, niezależnie czy ryba, czy krewetka, odczuwa poziom azotanów. Nie potrzebuje do tego żadnego miernika. Po prostu to czuje i się tym stresuje, a to prowadzi do dalszych problemów:

  1. Słabsze wybarwienie

  Zwierzęta trzymane w nieodpowiednich warunkach, słabiej się wybarwiają. Przede wszystkim zestresowane krewetki stają się przeźroczyste, jednak to samo, tylko w mniejszym stopniu, tyczy się ryb.  

  2. Wstrzymanie reprodukcji

  Chcesz mnożyć woje ryby i krewetki? Zastanawiasz się, dlaczego Twoje ryby w akwarium nie mnożą się? Utrzymuj niski poziom azotanów. Krewetki i ryby niechętnie rozmnażają w stresie, a dodatkowo azotan uszkadza narządy rodne zwierząt.

  3. Wolniejszy wzrost

  Ryby narażone na wysoki poziom azotanów mogą mieć problemy ze wzrostem. Nie tylko wolniej rosną, ale bardzo często nie osiągają pełnych rozmiarów, jakie osiągają na wolności.

  4. Podatność na choroby

  Ludzie mają dokładnie to samo. Dużo stresu w pracy? Trudny okres w Twoim życiu? Jeszcze dopada Cię choroba? Na pewno nie raz łączyłeś stres z chorobą. Dokładnie to samo dzieje się u ryb. Wysoki poziom azotanów wpływa na stres ryb, a stres ryb na podatność na choroby.

  5. Krótsze życie

  Z wyżej wymienionych powodów, ryby żyjące w wodzie z dużą ilością azotanów, krócej żyją.

  Niektóre zmiany u ryby spowodowane przez azotyn są odwracalne, jednak niektóre nie. Niepłodność najczęściej zostaje z rybą do końca życia.

  Słowem jeśli priorytet dla Ciebie jest jednak szczęście ryb, to pilnuj poziomu azotanów w wodzie. A jeśli chcesz prowadzić profesjonalną hodowlę i mnożyć ryby dla zysku, koniecznym jest badania poziomu azotanu w wodzie. 

  Jaki poziom NO3 w akwarium jest bezpieczny?

  Nie wspominałem jeszcze, ale NO3, to właśnie azotany. Będę używał te nazwy zamiennie. Jeśli napiszę "usuwanie NO3 w akwarium", od teraz będziecie wiedzieli co mam na myśli ;)

  Jaka jest odpowiedź na powyższe pytanie? To zależy...

  Poziom azotanów w zbiorniku zalezy od tego, czy jest to woda słodka, czy słona, jakie ryby znajdują się w zbiorniku, czy i jaie bezkręgowce (np krewetki)znajdują się w zbiorniku i jakie są zasadzona rośliny.

  Idealny poziom azotanów, to 5 do 10 ppm lub niższy. PPM to jedna część na milion. Tak, to bardzo niewiele. Przeliczając na mg/l wychodzi 5 do 10 mg/l lub mniej.

  Nie zawsze jest tak kolorowo.

  W rzeczywistości ryby w sztucznych zbiornikach żyją w znacznie wyższym poziomie NO3. Wynika to trochę z lenistwa, trochę z niedbalstwa, a często z braku wiedzy na ten temat. Jednak to, że ryby żyją z wyższym poziomem azotanu nie oznacza, że są szczęśliwe i nie mogłoby być lepiej.

  Przedstawiam poniżej krótką ściągawkę jakie poziomy azotanów w wodzie są akceptowalne w zależności od zbiornika.

  Akwarium słodkowodne <40 ppm
  Akwarium słodkowodne z dużą ilością roślin <30 ppm
  Oczko wodne lub staw <50 ppm
  Oczko wodne lub staw z dużą ilością roślin <40 ppm
  Akwarium morskie <1 ppm
  Zbiornik słonowodny z koralem <0,25 ppm

  Są to oczywiście ogólne zasady. Zawsze bierz pod uwagę swoją obsadę i rośliny. Poczytaj o nich, jaki poziom dla nich jest odpowiedni. Nie można tego generalizować i do każdej ryby należy podejść indywidualnie. Jedno co jest pewne po zapoznaniu się z powyższą tabelą to, że akwarium morskie ma znacznie niższą tolerancję na poziom NO3.

  Czy azotany powodują wzrost glonów?

  Tak. Wiele rodzajów alg i glonów traktuje azotany jako pożywienie. Z jednej strony dobrze, o spada poziom NO3. Fajnie. Ale woda robi się zielona i wszystko pokrywa glon. Na pewno porost glonów nie jest dobrym objawem. Gdy poziom azotanów spada poniżej 10ppm, raczej nie zobaczysz glona.

  Test na azotany w wodzie - jak to sprawdzić?

  Pierwszym odczuwalnym wskaźnikiem wysokiego poziomu NO3 jest właśnie zielona woda i glony. Z całą pewnością przy poziomie poniżej 10ppm, woda będzie klarowna. Jeśli woda jest dosłownie zielona, to raczej poziom azotanów wynosi 100ppm, a to już problem.

  Bardziej skutecznym sposobem pomiarów poziom NO3 są testy paskowe i kropelkowe. Przy teście paskowym wystarczy zamoczyć pasek w wodzie, potem przyłożyć do karty wzorcu i odczytać jakie jest stężenie NO3. Przy testach kropelkowych to odpowiedniej próbówki nalezy pobrać opisaną w instrukcji ilość wody, po czym wkropić wskazaną w instrukcji ilość kropel czynnika, a po wszystkim odczytać wynik również z załączonej karty wzorca. Po prostu porównuje się kolor z próbówki z kolorem na karcie.

  Nadmiar azotu w akwarium - Azotany w akwarium jak się och pozbyć