• Przechowalnia 0
 • Jak czyścić filtr akwariowy bez utraty dobrych bakterii?

  Większość hodowców ryb ma tygodniowy harmonogram konserwacji swoich zbiorników. W większości przypadków będzie to obejmować podmianę wody, odmulanie podłoża i wycieranie szkła.
  Istnieje jednak inna ważna rzecz, o której należy pamiętać. Chodzi o twój filtr, czyli serce dobrych bakterii w twoim akwarium.
  Częstotliwość czyszczenia filtra zależy od kilku czynników. Kilka z nich to:
  • Jak stabilne parametry wody utrzymujesz w swoim akwarium
  • Jak mocny jest twój filtr
  • Ile materiału filtracyjnego zawiera Twój filtr
  • Jaka jest powierzchnia filtracyjna filtra
  Dobrym wskaźnikiem, że twój filtr wymaga czyszczenia, jest wydajność filtra. Jeśli wydaje Ci się, że jakby przepływ wody spadł, a woda wypływająca z niego znacznie zwolniła, prawdopodobnie nadszedł czas, aby wyczyścić Twój filtr, a oto jak to zrobić.

  Jak czyścić filtr akwariowy

  Przed rozpoczęciem czyszczenia filtra ważne jest, aby pamiętać o trzech rzeczach:
  1. Twój materiał filtracyjny zawiera pożyteczne bakterie - bakterie nitryfikacyjne, które utrzymują stabilność wody w akwarium. Oznacza to, że wszelkie czyszczenie filtra należy wykonywać ostrożnie, aby uniknąć ich wypłukania i pogorszenia jakości wody.
  2. Nigdy nie należy wymieniać wszystkich wkładów filtrów na raz, ponieważ spowoduje to usunięcie większości dobrych bakterii. Zamiast tego zmień ½ podczas jednego czyszczenia i ½ podczas drugiego kilka tygodni później, jednak wymieniaj wkłady tylko i wyłącznie, gdy jest to konieczne!
  3. Do czyszczenia wkładów powinieneś użyć wiadra pełnego wody z akwarium. I tak przy częściowej podmianie wody będziesz miał trochę wody w wiadrze. Wykorzystaj ten moment i upuszczoną wodę.
  Przechodząc do czyszczenia filtra należy zauważyć, że nie wszystkie z nich są sobie równe. Nie wszystkie zawierają te same materiały, dlatego z tego powodu przyjrzymy się im wszystkim.

  Włóknina filtracyjna

  Wkładki włókniny filtracyjnej wychwytują małe cząsteczki brudu z akwarium i zapobiegają zapychaniu reszty filtra,a przede wszystkim zabrudzeniu ceramik i bioceramiki. Zazwyczaj jest to najbrudniejsza część wkładów i należy ją regularnie zmieniać. atak włóknina zwykle wystarcza na 10-12 czyszczeń filtra, w zależności od stopnia zabrudzenia.
  Włóknina do zewnętrznego filtra akwariowego
  Aby wyczyścić włókninę, wystarczy wyjąć ją z filtra i umieścić w wiadrze z wodą akwariową. Po włożeniu jej do wiadra, ściśnij ją kilka razy, aby usunąć cały brud. Jeśli zauważysz, że to już nie działa, prawdopodobnie czas ją wymienić.

  Gąbki filtracyjne

  Gąbka filtracyjna zawierająca wiele dobrych bakterii zwykle znajduje się po warstwie wkładek filtracyjnych. Powinieneś to wyczyścić, tak jak każdą inną gąbkę, dając jej kilka dobrych ściśnięć. Należy to powtórzyć w wiadrze z wodą akwariową i powtarzać, aż brud przestanie wyciekać.
  Należy pamiętać, że niektóre mniejsze filtry mają tylko gąbkę na media filtracyjne i nigdy nie należy jej wymieniać. Wynika to z tego, że zawiera dużą ilość pożytecznych bakterii, których utratę byłoby szkodliwe.
  Gąbka do zewnętrznego filtra akwariowego

  Biologiczne media filtracyjne

  Wkłady biologiczne znajdujące się w filtrze nie służą do bezpośredniego usuwania zanieczyszczeń. OD tego jest filtr mechaniczny. Filtr zewnętrzny, istnieje tylko po to, aby dać twojemu filtrowi większą powierzchnię żerowania dla bakterii nitryfikacyjnych. Jest to miejsce, w którym zostaną zasiedlone najbardziej pożyteczne bakterie i dlatego wymaga bardzo starannego czyszczenia.
  O ile media biologiczne nie są tak na prawdę brudne, ponieważ pierwsza jest włóknina filtracyjna. Zatem wkłady takie jak ceramika i bioceramika, powinieneś zostawić w spokoju. Najlepiej w ogóle ich nie ruszać. Jeśli jednak jest konieczność, aby je wyczyścić, należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie i nigdy takiego wkładu nie należy dokładnie czyścić. Raczej powinieneś go ostrożnie poprzerzucać go w wodzie akwariowej, aż wszystkie zanieczyszczenia powierzchniowe zostaną usunięte, niż dokładnie szorować. NIE używaj żadnych ani gąbek do czyszczenia mediów biologicznych! Na bioceramice i ceramice żyją bakterie nitryfikacyjne, które możesz w ten sposób skutecznie usunąć!
  Bioceramika wkład do filtra akwariowego

  Ostatnie poprawki

  Po wyczyszczeniu wszystkich mediów możesz teraz zwrócić uwagę na obudowę filtra. Wyszoruj go od środka, aby usunąć wszelkie zabrudzenia lub glony, które w nim wyrosły. Po ponownym włożeniu materiałów filtracyjnych do filtra upewnij się, że są ułożone we właściwej kolejności.
  Wreszcie musisz możesz uruchomić filtr tak szybko, jak to możliwe. Zapewni to, że żadne zamieszkujące filtr dobre bakterie nie wymrą z powodu zbyt długiego przebywania poza wodą akwariową.

  Ale co to są dobre bakterie i w jaki sposób pomagają czyścić akwarium?

  Być może zastanawiasz się, czym są pożyteczne bakterie i dlaczego są tak ważne dla ryb? Cóż, dobre bakterie są kluczowym elementem utrzymania jakości wody, która jak wiemy jest niezbędna dla zdrowych ryb.
  Istnieją dwa rodzaje pożytecznych bakterii, gatunki Nitrosomonas i Nitrobacter, które mają kluczowe znaczenie dla cyklu azotowego. Jest to cykl, który wykonujemy w celu rozbicia wszelkiego rodzaju odpadów mineralnych, w tym:
  • Odchody ryb
  • Niezjedzone jedzenie
  • Martwe / gnijące rośliny
  • Martwa ryba
  W miarę rozkładu odpadów powstaje amoniak, który jest bardzo toksyczny dla ryb. Nawet niewielkie ilości amoniaku obecnego w akwarium mogą powodować:
  • Uszkodzone płetwy
  • Letarg
  • Zapalone skrzela
  • Glony kwitną w całym akwarium
  • Spuchnięte oczy
  • Możliwa śmierć zwierząt
  Pożyteczne bakterie (Nitrosomonas i Nitrobacter) rozkładają amoniak w akwarium na azotyny. Jest to pierwszy etap cyklu azotowego, który przebiega następująco:
  Amoniak → Azotyn → Azotan
  Azotyny są nadal bardzo toksyczne dla twoich ryb akwariowych, ale są zwalczane i rozkładane przez inne bakterie. Z azotynów pochodzą azotany, jak pokazano powyżej, które są nadal nieco toksyczne, ale nie wpłyną na twoje ryby w niewielkich ilościach. Ponadto inne części filtracji pomogą następnie usunąć azotany, aby utrzymać jakość wody na odpowiednim poziomie.

  Wniosek: jak wyczyścić filtr akwariowy?

  Jak widzieliśmy, prawidłowe czyszczenie filtra jest bardzo ważne, a w rzeczywistości ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej wody w akwarium. Dzieje się tak, ponieważ dobre bakterie potrzebne do rozpoczęcia całego cyklu azotowego mieszkają właśnie w nim.
  Nieprawidłowo wyczyść filtr, a cała biologia Twojego akwarium ulegnie destrukcji, powodując katastrofę w twoim akwarium. Wyczyść dobrze swój filtr, tak jak pokazaliśmy Ci w tym artykule, a będziesz mieć piękne akwarium pełne zdrowych ryb.
  Użytkownik Allegro
  0.00% Pozytywnych komentarzy
  Typ
  Ostatnie
  7 dni
  Ostatnie
  30 dni
  Wszystkie
  Polecam
  0
  0
  Nie polecam
  0
  0
  Zgodność z opisem
  Obsługa kupującego
  Czas wysyłki
  Koszt wysyłki
  Pokaż listę aukcji