• Przechowalnia 0
 • Grzałka przepływowa do akwarium - opinie

  Grzałka zewnętrzna do akwarium

  Grzałka przepływowa firmy SunSun
  Wielu z was zgodzi się ze mną, że grzałka w akwarium zawsze wygląda źle. Chyba każdy klient, który przychodzi do naszego sklepu, szuka jak najmocniejszej grzałki, a jednocześnie jak najmniejszej. To zawsze idzie w parze.
  Czy nie byłoby wspaniale, gdyby grzałka byłą niewidoczna?
  Dzięki grzałce przepływowej możesz uzyskać takie efekt! Idealnie podgrzana woda, stabilna temperatura, a wszystko jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Brzmi atrakcyjnie? Tak myślałem. Dzisiaj wytłumaczę wszystko dokładnie.

  Jak działa grzałka przepływowa do akwarium?

  Większość grzałek akwariowych to grzałki wewnętrzne, usytuowane wyraźnie w widocznym miejscu zbiornika.
  Grzałka przepływowa dla odmiany montowana jest na wężu filtra zewnętrznego, czyli najczęściej jest zupełnie niewidoczna. Jeśli miałbym wytłumaczyć na chłopski rozum zasadę działania takiej grzałki, to jest to po prostu rura, która grzeje się i przekazuje temperaturę do przepływającej wody.
  Grzałka przepływowa eh-300 firmy SunSun
  Jeśli szczegółowo opisać zasady działania takiej grzałki:
  • Po pierwsze grzałkę trzeba zamontować na wężu z wodą wychodzącą z filtra. Jest to kluczowe, aby nie przegrzewać filtra.
  • Po drugie grzałki przepływowe SunSun mają wbudowany termostat. Temperatura wody jest mierzona na wejściu do grzałki. Gdy tylko woda osiągnie zadaną temperaturę, grzałka się wyłącza.
  • W następnym kroku woda przepływa przez korpus grzałki i nagrzana wraca do akwarium.
  • Temperatura jest nastawiana na elektronicznym ekranie, co daje 100% pewności.
  • Gdy termostat wyłączy grzałkę, woda dalej przez nią przepływa, jednak nie jest w takim momencie nagrzewana

  Zalety i wady grzałek przepływowych do akwarium

  Zalety grzałek przepływowych

  1. Są ukryte
  Spójrzmy prawdzie w oczy. Grzałka w akwarium, nawet tym największym, zawsze rzuca się w oczy i szpeci wygląd. Odwraca uwagę widza od wszystkich żmudnych wysiłków poświęconych na idealne odtworzenie naturalnego środowiska ryb i stworzenie pięknego krajobrazu. Ponieważ grzałka zewnętrzna znajduje się na zewnątrz zbiornika, pozostaje Ci tylko piękno biotopu i ryb pływających w akwarium.
  2. Precyzyjne, równomierne ogrzewanie wody w całym akwarium
  Innym problemem związanym z zanurzalnymi grzałkami do akwarium jest to, że nieefektywnie ogrzewają one zbiornik. Najgorętsza będzie woda najbliżej grzałki. Kombinuje się, aby grzałkę ustawiać gdzieś blisko wylotu z filtra, aby pęd wody roznosił temperaturę, ale nie jest to zbyt efektywne.
  Woda z przepływowej grzałki wraca do zbiornika i krąży, równomiernie rozprowadzając ciepło. Idealnie utrzymuje temperaturę, a ze jest elektroniczna, to bardzo precyzyjnie można ustalić temperaturę.
  3. Nie musisz wyłączać grzałki podczas serwisu
  Czy wiesz, że jeśli używasz grzałki zanurzeniowej, to musisz ją wyłączać za każdym razem, gdy wymieniasz wodę? Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz zniszczenie grzałki. Grzałki wewnętrzne mogą nie tylko przegrzać się pod wpływem powietrza, ale także w przypadku kontaktu gorącego szkła z zimną wodą, na przykład podczas podmiany wody. Może po prostu pęknąć od nagłej zmiany temperatury.
  W przypadku grzałki zewnętrznej jest dokładnie na odwrót! Przy zmianie wody nie musisz jej wyłączać. Wyłączy się sama po chwili, gdy nie będzie przepływu przez nią. W środku nie ma szklanych elementów, więc nie ma co pęknąć. Przy grzałce zewnętrznej nie musisz się martwić, że zapomnisz o wyłączeniu lub ponownym włączeniu grzałki.

  Wady grzałek przepływowych

  Wszystko ma swoje zalety, ale i wady.
  1. Grzałki przepływowe do akwarium są droższe 
  Nie można zignorować ceny takich grzałek. Ich ceny zaczynają się od ok. 90zł (cena na koniec 2020 roku). Są one zatem co najmniej dwa razy droższe niż standardowa grzałka zanurzeniowa. Ci z was, którzy zakładają małe akwarium ograniczone budżetowo, raczej zdecydują się jednak na grzałkę wewnętrzną. Jedna jesli masz duże akwarium i drogą obsadę, to z całą pewnością będziesz wolał 
  2. Brak przepływu wody - brak ciepła
  Ta wada jest tak oczywista, że ​​mógłbyś to przeoczyć. W przypadku awarii lub wyłączenia filtra zewnętrznego, grzałka również wyłączy swoją pracę, gdyż ma termostat. Oznacza to, że temperatura wody w twoim zbiorniku zacznie spadać, aż nie usprawnisz ponownie filtra. Należy pamiętać o tym, że jeśli grzałka przepływowa jest włączona i nie przepływa przez nią woda, istnieje ryzyko jej uszkodzenia, jeśli nie posiada termostatu. Całe szczęście wszystkie oferowane przez nas modele grzałek maja termostat.
  3. Ryzyko wycieku wody
  Każdy dodatkowy element wyposażenia dodawany na linii obiegu wody zwiększa ryzyko wystąpienia nieszczelności. Zwłaszcza jeśli grzałka przepływowa jest zainstalowana nieprawidłowo. Jednak ostrożność podczas instalacji i użycie profesjonalnej grzałki zminimalizuje wszelkie możliwe szanse wystąpienia wycieków. 
  A propos…

  Jak zamontować grzałkę przepływową w akwarium?

  Jak zamontować grzałkę przepływową eh-300 i eh-500 w akwarium
  1. Najlepiej w pionie
  Być może zastanawiasz się, dlaczego producent zaleca montaż grzałki zewnętrznej w pionie. Czy to jest tak ważne? Powód jest całkiem prosty - aby zapobiec powstawaniu pęcherzy powietrza w grzałce (zapowietrzaniu się grzałki). Widzisz, grzałki zewnętrzne akwariowe mają termostat i automatyczne wyłączanie, aby chronić je w przypadku, gdy woda przestanie przez nią płynąć. Jeśli ustawisz grzałkę pod kątem lub w poziomie, grzałkę będzie się wyłączać, gdyż nie będzie wyczuwać temperatury. 
  Dlatego grzałkę montujemy w miarę możliwości w jak największym pionie.
  2. Montuj tylko na wężu wyjściowym z filtra
  Jak zamontować grzałkę zewnętrzną w akwarium
  Zainstalowanie grzałki przepływowej na wlocie do filtra może być kuszące, jednak odradzam.
  A są tego dwa dobre powody:
  1. Nagromadzenie brudu
  Woda wchodząca do filtra z całą pewnością jest brudniejsza niż woda wychodząca z filtra. Tego chyba nie muszę tłumaczyć. Czym brudniejsza woda, tym więcej pozostawia osadu. Czym więcej osadu, tym większa izolacja cieplna, czyli grzałka będzie musiała zużyć więcej energii, a dodatkowo palony osad na pewno nie jest czymś dobrym dla biologii w akwarium. 

  2. Podgrzewanie wody w zbiorniku trwa dłużej
  Jeśli grzałka jest zamontowana na wejściu do filtra, , temperatura jest wytracana w filtrze. Przechodzi przez wkłady i dopiero wraca do akwarium, zatem ogrzewamy pokój, a nie akwarium.

  3. Przegrzanie filtra
  Filtry zewnętrzne do akwarium na pewno nie są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach. Jeśli grzałka będzie zamontowana na wejściu do filtra, będzie niepotrzebnie przegrzewać filtr i może doprowadzić do jego uszkodzenia, a na pewno przyspieszy jego zużycie. Wyższa temperatura w filtrze przyspieszy rozkład resztek złapanych przez niego i przyspieszy ich fermentację. To kolejny powód, aby nie instalować grzałki na wejściu do filtra.

  Jaka grzałka zewnętrzna do akwarium jest najlepsza?

  Proponujemy Państwu dwa niezawodne modele grzałek firmy SunSun. To oni pierwsi wprowadzili na rynek grzałki przepływowe i to oni mają w tym największe doświadczenie. W dodatku firma SunSun produkuje dla tak dużych firm jak chociażby JBL model e500 :) To dosłowna kopia grzałki eh-500, tylko brandowana dla JBL.

  Grzałka przepływowa do akwarium EH-300 firmy SunSun

  Grzałka przepływowa do akwarium eh-300 SunSun
  Kliknij zdjęcie, aby poznać dokładniej ten model

  Grzałka przepływowa do akwarium EH-500 firmy SunSun

  Dobra grzałka zewnętrzna do akwarium eh-500 marki SunSun
  Kliknij zdjęcie, aby poznać dokładniej ten model