Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem
tel. 504 123 983
i adresem mailowym:
temporalis.pl@wp.pl
Wkład do filtra do oczka wodnego
Jakie wkłady do filtra do oczek wodnych?
Wkłady mechaniczne:
- Gąbka do filtrów do oczek wodnych
- Włóknina i wata filtracyjna
- Zeolit mineralny, to również mechaniczny wkład do filtrów do oczek wodnych
- Węgiel aktywny, to awaryjny wkład do filtrów do oczek wodnych
Wkłady biologiczne:
- Bioceramika walce to idealne środowisko dla bakterii nitryfikacyjnych
- Bioceramika kulki znacznie większa powierzchnia filtracyjna, jednak stawia większy opór wodzie
- Ceramika walce tworzy głównie powierzchnię dla bakterii denitryfikujących
Jaki jest najlepszy wkład do filtra oczka wodnego?
Gąbka do filtrów do oczek wodnych
Włóknina i wata filtracyjna
Zeolit do filtra - oczyszczanie wody
Węgiel aktywny do oczka wodnego
Ceramika wkład do filtra
Na pewno kojarzysz te białe lub brązowe koraliki w koszu filtra. Jeśli są właściwie używane, stają się sercem filtra i zapewniają najlepsza filtrację - filtrację biologiczną. Zamieniają filtr do oczka wodnego w swoistą biooczyszczalnią ścieków.
Co to jest ceramika wkład do filtra, a co to jest bioceramika wkład do filtra i czym się to różni?
Mają różną formę. Najczęściej spotykane to kulki średnicy około 3-4mm i walce, o średnicy około 1 - 1,5cm, a także spotkałem się kiedyś z bioceramiką w kształcie laski, o długości ok. 15cm i średnicy 2 cm. Kształt tak na prawdę nie ma większego znaczenia. Każdy taki wkłąd jest specjalnie projektowany, aby ich zewnętrzna powierzchnia miała maksymalnie dużą ilość małych otworków (wgłębień), w których zasiedlą się bakterie nitryfikacyjne.
Do czego służy wkład w filtrze do oczek wodnych?
Jeśli wiesz na czym polega cykl azotowy, przypomnisz sobie, jak ważne są bakterie nitryfikacyjne. Te pożyteczne bakterie usuwają amoniak i azotyny z wody. Te chemikalia naturalnie gromadzą się w oczku wodnym, a jeśli nasze bakterie nitryfikacyjne ich nie usuną, ryby zaczną się dusić, chorować, aż w końcu zdechną. Bakterie nitryfikacyjne są bardzo, ale to bardzo ważne w życiu akwarium.
Twoim zadaniem jest stworzyć świetne warunki dla życia tych pożytecznych bakterii, czyli zapewnić najlepsze wkłady do filtra. Bakterie nitryfikacyjne potrzebują powierzchni, do której będą mogły się przyczepić i zagłębień we wkładzie, gdzie będą mogły się namnażać. Te małe pory w bioceramice i ceramice bardzo mocno zwiększają powierzchnię wkładu.
Przyjmuje się, że 1kg profesjonalnego wkładu do filtra, to aż 450 m2 powierzchni do zasiedlenia bakterii!!! Jednak aby zobaczyć te zagłębienia musimy spojrzeć w mikroskop.
To w tych porach żyją bakterie nitryfikacyjne!
Czas na ważną uwagę. Zarówno nowa bioceramika do filtrów do oczka wodnego, jak i nowa ceramika, nie maja w sobie jeszcze bakterii. Musisz poczekać na ich zasiedlenie, a przez tan czas pozostaje Ci tylko pompować przez nie wodę. Nie jesteś w stanie efektywnie przyspieszyć ich wzrostu. Oczywiście są bakterie w płynie lub w proszku. Mało kto czyta etykietę, ale często producenci takich cudów piszą wprost, że w środku nie ma bakterii, a jedynie składniki odżywcze do ich wzrostu i chemia, która ma je wspomóc.
Zatem powiedzmy sobie raz na zawsze! Nie da się zamknąć żywych bakterii w butelce i wyciągnąć z niej żywych po miesiącu, czy pół roku! Bakterie nitryfikacyjne są wszędzie w przyrodzie, a jak zastosujesz dobry wkład do filtra, to szybko i chętnie namnożą się w Twoim zbiorniku!
Jakie wkłady do filtra do oczka wodnego będą najlepsze?
Ważne, abyś wystrzegał się takich pomysłów, jak pocięte węże ogrodowe, pocięty peszel, te plastikowe biokule, czy modne ostatnio szczotki filtracyjne. Każdy z tych wkładów pyli plastikiem do wody i zapełnia oczko mikroplastikiem. Ważniejsze jednak jest to, że na taki peszlu czy wężu nie bardzo niechętnie zasiedlą się bakterie, a jak już się zasiedlą, to powierzchnia węża ogrodowego jest setki razy mniejsza, niż powierzchnia filtracyjna prawdziwego wkładu. Lepiej zbudować nawet kilka razy mniejszy filtr i zapełnić go profesjonalnym wkładem, niż wielki mauzer 1000 litrów i zapełnić go śmieciami!
Jak dodać do filtra wkłady biologiczne?
Ważne jest, aby ścieżka wody wody w akwarium wyglądała następująco:
- Najpierw wkłady mechaniczne, takie jak mata kokosowa, gąbka, czy włóknina
- Później wkłady biologiczne takie jak bioceramika i ceramika wkład do filtra do oczek wodnych
- Na końcu węgiel aktywny lub zeolit, czyli wkłady chemiczne
Ta kolejność jest o tyle nie bez znaczenia, że jeśli najpierw damy wkłady biologiczne, to bardzo czeto będziemy musieli je czyścić, a bakterie nitryfikacyjne tego nie lubią. Jeśli przed wkładem biologicznym będą wkłady chemiczne, bakterie nitryfikacyjne będą zmniejszały swoją populację, ponieważ będzie im brakować składników odżywczych.
Jak myć wkłady filtracyjne w oczku wodnym?
Aby zapewnić skuteczną filtrację biologiczną ważne jest, aby woda mogła swobodnie przepływać wokół wkładów biologicznych. Z biegiem czasu możesz zauważyć, że Twoje wkłady w filtrze zaczynają blokowac przepływ wody i to jest włąśnie czas, na ich delikatne oczyszczenie.
Wiele filtrów ma w sobie funkcję samooczyszczania. Jest ona dobra i bezpieczna dla naszej flory bakteryjnej. Jeśli Twój filtra nie ma takiej funkcji, to musisz od czasu do czasu:
- Przesypać wkład z filtra do miski - nie można wysuszyć tych wkładów.
- Miskę zalać wodą z oczka wodnego.
- Kolistymi i delikatnymi ruchami rąk mieszać wkłady tak, aby brud z wkładów odczepił się od wkładów.
- Wkłady przełożyć z powrotem do filtra
Jak często wymieniać wkłady filtracyjne takie jak ceramika i bioceramika?
Nigdy! W ofertach wkładów filtracyjnych często można przeczytać bzdur o wymianie raz na rok lub nawet na pół roku. To kompletna bzdura. Kto normalny pozbywa się swojej flory bakteryjnej? Nigdy tego nie rób. Oczyszczaj do woli, ale nie wyrzucaj. To serce Twojego oczka wodnego!
