• Przechowalnia 0
 • Dlaczego ryby wyskakują z akwarium? Czy można je powstrzymać?

  Dlaczego ryby wyskakują z akwarium?
  Jeśli hodujesz ryby już od jakiegoś czasu, jestem pewien, że doświadczyłeś smutnego widoku jednej z twoich cennych ryb wyschniętych i martwych na podłodze. Tak, to straszne wspomnienie.
  To smutny moment dla każdego akwarysty, ale zdarza się to nawet często, jeśli Twoje akwarium nie ma pokrywy. Ale dlaczego to robią? Dlaczego ryby wyskakują z akwariów? Czy aż tak im źle w akwarium?
  Zapewniamy najlepsze możliwe warunki w akwarium, ładne rośliny, skały i świetne środowisko do życia, a one wciąż wyskakują z akwarium!
  Dlaczego to robią? Spójrzmy na wszystkie możliwe powody. Istnieje wiele powodów, dla których ryby wyskakują z akwariów i trudno jest wskazać jeden, konkretny i dokładny powód. Ale mamy kilka pomysłów. Więc czytaj dalej.
  Dlaczego ryby wyskakują z akwariów? Ryby zachowują się w dziwny i niezwykły sposób, gdy czują się zagrożone, zestresowane lub chore. Musisz także pamiętać, że są zamknięte w małym pomieszczeniu, w Twoim akwarium. Jeśli więc warunki wodne nie są odpowiednie, może to być powód, dla którego ryby wyskakują z akwarium.

  Czy nowo kupione ryby wyskakują z akwariów?

  Gdy ryby są wpuszczane do nowego akwarium, jest to najbardziej wrażliwy czas dla tych ryb. Często są w szoku i nieufnie podchodzą do swoich nowych towarzyszy. Tak więc często wpadają w panikę i pływają po całym akwarium jakby w jakimś zwariowanym szale. Ryby sprawia wrażenie przestraszonej i zdezorientowanej. Może to często prowadzić do wyskakiwania ryb z akwarium w ciągu kilku sekund od ich wpuszczenia.
  Małe ryby, takie jak neonki, są pakowane w worki z nawet 100 rybami w worku i może zdarzyć się, że stracisz większość z nich, jeśli nie wpuścisz ich do akwarium we właściwy sposób.
  Ja nauczę Cię, jak prawidłowo wypuszczać ryby, aby przeżyło ich znacznie więcej, a dodatkowo aby zminimalizować ich szok związany z nowymi parametrami i nowymi sąsiadami.

  7 powodów, dla których ryby wyskakują z wody

  Istnieje wiele powodów, dla których ryby wyskakują z akwarium na pewną śmierć. Temat jednak zwęziłem do siedmiu najbardziej oczywistych powodów, dla których ryby są gotowe do tak desperackich kroków.
  1. Pokarm: Ryby często wyskakują z akwariów, aby złapać pokarm - są po prostu głodne po podróży w worku
  2. Niska jakość wody: Nikt nie lubi żyć w złych warunkach życia, a ryby niczym się nie różnią. Często wyskakują z wody, aby znaleźć lepsze warunki wodne
  3. Brak tlenu: brak tlenu musi być dla ryb tym samym uczuciem, jak człowiek czułby się duszony. Naturalną reakcją byłaby próba ucieczki w lepsze warunki
  4. Drapieżniki: Małe ryby zrobią wszystko, aby uniknąć zjedzenia. Wyskoczenie z akwarium może być ostatecznością, do której zmuszona jest mała ryba w obliczu znacznie większego niebezpiecznego drapieżcy
  5. Przypadek: Zdarzają się po prostu wypadki, że szybko pływająca ryba zaraz przy powierzchni wody, może przypadkowo z niej wyskoczyć
  6. Temperatura: Nieprawidłowa temperatura wody lub poziom pH mogą również spowodować decyzję o próbie ucieczki ryby
  7. Stres: Ryby mają uczucia. Wierz w to lub nie, ale wyczuwają zagrożenia. Stres jest jednym z największych zabójców ryb akwariowych. Stres ze strony drapieżnika, warunki wodne, dieta i wiele innych rzeczy piętrzą stres, a ryby w szale spróbuje wszystkiego, co może ulżyć jej w cierpieniu

  Co mówi o tym nauka?

  Przeprowadzono kilka badań naukowych nad tym, dlaczego ryby wyskakują z akwariów. Zwróciłem uwagę na jedno z nich. Badanie przeprowadzone przez naukowców Daphne Soares i Hillary S. Bierman obserwowało zachowanie gupików.
  Daphne Soares była zainspirowała się wcześniejszymi badaniami tych niezwykle popularnych ryb tropikalnych i sama postanowiła zbadać dlaczego ryby skaczą, a po jednym dniu jej badania gupik poszybował w powietrzu i wylądował w filiżance mrożonej herbaty. Na prawdę :)
  Zaczęła zatem badać te ryby rejestrując przebieg badania za pomocą cyfrowej kamery wideo, aby uchwycić gupiki podczas wyskakiwania ze zbiornika. Ich wstępne ustalenia były bardzo interesujące. Po pierwsze gupiki przed skokiem wykonały kilka prób skoku. Zatem albo się wahały, albo chciałby się upewnić, że skok będzie skuteczny.
  Sugeruje to, że wyskakiwanie ze zbiornika odbywa się celowo, ale również to, że faktycznie pełni to jakąś funkcję obronną ryby. Na kamerze zarejestrowały się skoki długości kilku długości samej ryby. Zatem jest to akt desperacji. Jednak badania odstawmy na bok. Jeśli ktoś chce wnikliwe poczytać zapraszam do lektury wyniku tego konkretnego badania pod tym linkiem: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0061617
  Jednak jak podałem powyżej, istnieje siedem głównych powodów, dla których ryby wyskakują z wody nie wiedząc, co jest poza nią.
  Po ponad 10 latach w branży akwarystycznej mam własne przemyślenia na temat prawdziwych powodów. Wyjaśnię bardziej szczegółowo każdy z podanych przeze mnie powodów. Każdy z podanych powodów może powodować wyskakiwanie ryby z akwarium, jednak nigdy nie dowiesz się, który z nich popchnął do tego akurat Twoją rybę, zatem najlepiej ustrzec się przed wszystkimi tymi błędami.

  1. Parametry wody

  Jest to dość szeroki temat, ale ogólnie złe warunki w wodzie będą jednym z głównych powodów, dla których twoje ryby czują się po prostu źle i decydują się wyskoczyć ze zbiornika.
  Wysoki poziom amoniaku, azotynów i azotanów w akwarium jest znakiem, że coś w wodzie jest nie tak. Zanieczyszczenie wody może być spowodowane nadmiernym karmieniem, słabą filtracją, brakiem podmian wody lub przepełnionym akwarium. Znów istnieje wiele innych powodów zanieczyszczenia wody trującymi związkami, ale są to główne czynniki, które powodują, że ryby wyskakują z akwariów.
  Wysoki poziom amoniaku, azotynów i azotanów powoduje choroby u ryb. Gdy ryba wyczuje złe warunki wodne i zacznie chorować, zrobi wszystko, co w jej mocy, aby uciec przed tymi warunkami i może spróbować skoczyć do „lepszego świata” nawet, jeśli poza akwarium go nie ma. Po prostu podejmuje ryzyko, bo instynkt podpowiedział jej, ze w tych warunkach długo nie pożyje.
  Aby zapobiec złym warunkom wodnym, nigdy nie należy przekarmiać ryb. Po drugie należy przeprowadzać regularne częściowe podmiany wody, aby dostarczyć świeżą porcję minerałów. Po trzecie musisz zainwestować w jak najlepszy filtr akwariowy. Możesz oczywiście także testować swoją wodę za pomocą zestawów testowych do mierzenia parametrów wody.

  2. Brak tlenu

  Nigdy nie dusiłem się, ale mogę sobie wyobrazić, że to nie jest miłe doświadczenie. Cóż, brak tlenu w akwarium będzie równie stresujący i zagrażający życiu twojej ryby, jak chemiczne parametry wody opisane powyżej.
  Istnieje kilka oznak niskiego poziomu tlenu w akwarium, na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze ryby zaczynają pływać przy powierzchni wody, a wręcz jakby próbować łapać tlen z nad wody. Drugim symptomem może być bardzo szybkie pływanie ryb. Ostateczną oznaką tego, że w wodzie brakuje tlenu jest to, że ryby staną się ospałe i powolne. To jest już ostatni moment na pomoc dla nich.
  Na szczęście możesz szybko podwyższyć poziom tlenu, wprowadzając tlen do wody w postaci pompy powietrza lub możesz dodać ruch wody przy powierzchni za pomocą filtra z deszczownią . Ruch wody wywołany pracą deszczowni pomaga mieszać się wodzie z tlenem w gorące dni, kiedy spada stopień nasycenia wody tlenem.

  3. Drapieżniki i stres

  Na pewno każdy z nas widział filmik, na którym większa ryba goniła mniejsze w akwarium, które bezradne próbują uciekać. Niby sobie radzą, ale jest to jednak jeden z głównych powodów, dla których ryby wyskakują z akwariów.
  Większość dobrych sklepów ze zwierzętami doradzi Ci w sprawie odpowiednich doboru ryb do Twojego akwarium. Jednak wszyscy popełniamy błędy i czasami w akwarium występuje napięcie między dwiema rybami nawet, jeśli powinny się lubić.
  Wiele nowych ryb, natychmiast po wpuszczeniu szuka schronienia i miejsca do ukrycia. Jeśli nie zapewnisz im wielu jaskiń, kryjówek i roślin, w których mogą się ukryć, nie będą czuły się bezpieczne. Spowoduje to stres u nowych ryb i sprawi, że zaczną zachowywać się w dziwny sposób.
  Właśnie wtedy ryba wyskakuje z akwarium, próbując znaleźć bezpieczniejszy i spokojniejszy dom. Liczy na to, że tam po drugiej stronie szyby znajdzie miejsce, gdzie poczuje się bezpieczna.
  Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec ucieczce ryb. Zacznijmy od prawidłowej aklimatyzacji.

  Proste kroki, aby przeprowadzić bezpieczną aklimatyzację ryb

  1. Wyłącz światła: To uspokoi Twoje nowe ryby. Wyłącz całkowicie oświetlenie akwarium podczas dodawania nowych ryb, ale także oświetlenie domowe. A przynajmniej trochę je ogranicz.
  2. Rozproszenie uwagi: odwróć uwagę obecnego stada ryb, karmiąc je w tym samym czasie, gdy wpuszczasz nowe ryby. Będą zbyt zajęte jedzeniem, aby zobaczyć i zaczepiać Twoją nową rybę. Da to nowym rybom chwilę czasu na znalezienie kryjówki, w której nabiorą odwagi i zrelaksują się, dopóki nie zdobędą wystarczającej pewności siebie, by dołączyć do stada.
  3. Kryjówki: upewnij się, że masz dużo miejsc do ukrycia w swoim zbiorniku. Rośliny to dobry sposób na tworzenie naturalnych kryjówek wraz ze skałami i jaskiniami. Posiadanie miejsca, w którym można schować się, jest jedną z metod uspokojenia zestresowanej nowej ryby.
  4. Przykryj akwarium: przykrywając akwarium, możesz zapobiec ucieczce ryb. Czy to przez przypadek, czy przez celową próbę ucieczki. Tak czy inaczej, dodając odpowiednią osłonę lub pokrywę akwarium, możesz w sposób fizyczny uniemożliwić jej ucieczkę.

  Zatrzymaj ryby wyskakujące z akwarium.

  Prostą, ale skuteczną metodą zapobiegania wyskakiwaniu ryb z akwarium jest zamontowanie pokrywy. Ma to swoje zalety i wady. Jedną z wad jest to, że chyba wszystkie pokrywy nie przewidują montażu filtra zewnętrznego i miejsca na wpuszczenie węży. Wiąże się to z nacinaniem pokrywy ręcznie i utratą gwarancji. Taka pokrywa może nam się też po prostu nie podobać. Podczas doboru osłony akwarium należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
  Na przykład metalowe pokrywa mogą rdzewieć i zatruć wodę w akwarium. Szklane osłony (używane raczej w małych akwariach) stwarzają ryzyko przypadkowego uszkodzenia zdarzając nią przypadkiem o coś i są szczególnie niebezpieczne, jeśli dzieci mają dostęp do akwarium. Inną ważną wadą takiej pokrywy jest to, że bardzo szybko i bardzo mocno się brudzi co widać, ponieważ taka pokrywa jest przeźroczysta.
  Częstszą wersją pokrywy jest po prostu plastikowa pokrywa z pcv z miejscem do montażu świetlówki.
  Obecnie panuje tendencja do tworzenia akwariów o naturalnym wyglądzie bez pokrywy. Takie akwarium sprawia wrażenie bardziej naturalnego, jednak drugą ważną zaletą takiego rozwiązania są mniejsze straty oświetlenia. Światło wpada bezpośrednio do wody i jest w niej rozpraszane, co na pewno uraduje Twoje rośliny. Przy takim rozwiązaniu będziesz potrzebować belki led.
  Dzięki belkom oświetleniowym możesz mieć fajny design akwarium, a jednocześnie dobre oświetlenie roślin. Dzisiejsze belki oświetlenie mają ładny wygląd i przede wszystkim pozwalają na łatwy dostęp do akwarium. W przypadku pokrywy trzeba ja zdjąć, często zbiera się w niej woda, która trzeba zetrzeć przed jej odłożeniem, inaczej zachlapie nam cała okolicę. Jednak jest wada. Nowa ryba może wyskoczyć i taka belka oświetleniowa ani trochę nie chroni ryb przed przypadkowym wyskoczeniem :)

  Wniosek: dlaczego ryby wyskakują z akwariów?

  Podsumujmy. Ryby wyskakują z akwariów, ponieważ uważają, że warunki nie są dla nich odpowiednie lub są ścigane przez drapieżników i obawiają się o swoje życie.
  Mam nadzieję, że pisząc ten artykuł, pomogłam zapobiec utracie nowych ryb pomagając zrozumieć, dlaczego w ogóle ryby wyskakują z akwariów.
  Użytkownik Allegro
  0.00% Pozytywnych komentarzy
  Typ
  Ostatnie
  7 dni
  Ostatnie
  30 dni
  Wszystkie
  Polecam
  0
  0
  Nie polecam
  0
  0
  Zgodność z opisem
  Obsługa kupującego
  Czas wysyłki
  Koszt wysyłki
  Pokaż listę aukcji