• Przechowalnia 0
 • Brązowe glony w akwarium - Brązowy nalot na szybach i roślinach w akwarium

  Pojawiają się nagle… Bez ostrzeżenia… Pewnego dnia twój zbiornik jest krystalicznie czysty, a już następnego to brązowy, oślizły bałagan. Mowa oczywiście o brunatnicy, czyli glonach brązowych. Ta przerażająca brązowa, śliska substancja, może przejąć całe twoje akwarium, więc czas działać. Jak więc się tego pozbyć? Cóż, cieszę się, że trafiłeś właśnie do nas. Dziś nauczę Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby wygrać bitwę z brunatnymi glonami - brunatnicą.

  Glony brunatne - wcale nie są glonami :)

  Jeśli użyjesz tych samych metod usuwania na brunatnicach, jak na innych glonach, to brutalnie się rozczarujesz. Dzieje się tak, ponieważ brunatnica jest w rzeczywistości maleńkim zwierzęciem. To stworzenie jest tak małe, że nie można go zobaczyć bez mikroskopu. 
  Brunatnice pod mikroskopem
  Prawdopodobnie myślisz "Jeśli potrzebuję mikroskopu, aby to zobaczyć, dlaczego brunatnice są wyraźnie widoczne w moim zbiorniku?" Cóż, „brunatnice” w rzeczywistości składają się z miliardów maleńkich, powiązanych ze sobą stworzonek. Wiesz już zatem, ze brązowe glony w rzeczywistości nie są glonami, a zwierzętami, stąd preparaty na glony nic nie dają.

  Jak rozpoznać brunatnice w akwarium?

  Brunatnica skupia się się w formie miękkich, ciemno brązowych, zlepionych ze sobą plamach. Glony brunatne kiepsko pływają i zamiast tego wolą przyczepiać się do stabilnej powierzchni w zbiorniku, takiej jak szkło, podłoże, a nawet rośliny i dekoracje. Miękką śluzowatą strukturę można łatwo usunąć, lekko pocierając ją palcem. Na pewno nie trzeba skrobać! Poniżej przykładowe zdjęcie
  Brązowe glony na ścianach akwarium

  Skąd wzięły się brązowe glony w Twoim akwarium?

  Potraktuj to jako rytuał przejścia dla początkujących akwarystów. Brunatnice najczęściej pojawiają się w trakcie pierwszego cyklu azotowego i dojrzewania nowego zbiornika. Glony brunatne to coś, z czym prawie każdy początkujący akwarysta musi zmierzyć, a problem zwykle ustępuje sam w ciągu kilku pierwszych tygodni, a czasem potrzeba kilku miesięcy. Jednak to nie jedyny przypadek, kiedy się pojawia… Brunatnica to naturalna część ekosystemu w Twoim zbiorniku. Ale jeśli twoje brunatnice zaczynają na prawdę wymykać się spod kontroli i bardzo przeszkadzać, sprawdź poniższe podpunkty:

  Powód 1 - krzemian

  Krzemiany są uważane za główną przyczynę zakwitu brunatnic w akwariach. Mówiąc prościej, krzemiany to ulubiony pokarm okrzemek. Uważają ją za przysmak. Szczęśliwie będą się rozwijać i rozmnażać w każdym zbiorniku bogatym w krzemiany. Potencjalne źródła krzemianów w zbiorniku: Woda z kranu i woda ze studni, dziwne "dodatki" do wody kranowej, żywa skała i żywy piasek. Odradzam też tworzenie podłoża na bazie mieszanek piasku. Piasek, to tak na prawdę ditlenek krzemu, czyli szybki przepis na brunatnicę w zbiorniku.

  Powód 2 - wysoki poziom azotanów

  Jeśli wyeliminowałeś krzemian z wody i usunąłeś wszystkich jego producentów, czas zająć się azotanami. Brunatnice mogą przetrwać dzięki azotanom w wodzie.
  Potencjalne źródła azotanów w twoim zbiorniku:
  1. Woda z kranu i woda ze studni
  2. Nawozy roślinne (często głównym składnikiem są azotany)
  3. Rozkładający się pokarm ryb
  4. Rozkładające się części roślin 
  5. Odchody zwierzęce
  Kliknij, aby dokładniej poczytać jak obniżyć azotany w akwarium 

  Powód 3 - wysoki poziom fosforanów w wodzie

  Potencjalne źródła fosforanów w twoim zbiorniku:
  • Niezjedzony pokarm dla ryb
  • Próchnica roślin
  • Martwe glony
  • Odchody ryb
  • Martwa ryba
  • Bufory KH i PH
  • Woda z kranu i woda ze studni
  Brunatnica może pojawić się zarówno w wodzie słodkiej, jak i w wodzie słonej. Jeśli Twoje akwarium ma dobre źródło powyższych składników odżywczych, po prostu sam zapraszasz do środka brunatnicę.

  Powód 4 - słabe oświetlenie

  Powszechnie uważa się również, że niski poziom światła może przyczynić się do rozrostu brunatnic. Jest to kwestia sporna i prowadzonych jest sporo dyskusji na ten temat. Ponieważ „brunatnice” to nie glony, ale mikro zwierzęta, oświetlenie na pewno nie jest czynnikiem wpływającym na ich wygląd. Dopóki woda zawiera krzemiany, brunatnice są równie szczęśliwe w słabo oświetlonym zbiorniku, jak w jasnym. Jednak wiele publikacji nadal wymienia ograniczone światło jako przyczynę występowania brunatnic. Ja przy tym powodzie stawiam duży znak zapytania.

  Czy brązowe glony w akwarium są szkodliwe dla ryb?

  Nie. Glony brunatne są uważane za nieszkodliwe dla ryb - nie zabiją ich i nie wpływają szkodliwie na ich rozwój. W rzeczywistości brunatnica może sprawić, że Twoje ryby będą zdrowsze niż kiedykolwiek! Widzisz, okrzemki, z których składają się brunatnice, w rzeczywistości pochłaniają CO2. Następnie uwalniają czysty tlen, który zwiększa poziom rozpuszczonego tlenu w zbiorniku. Każdy akwarysta musi wiedzieć, jak ważny jest tlen w wodzie! W przeważającej części ryby nie przejmują się brunatnicami i z radością będą pływać w zbiorniku, który ma dobrą powłokę brązowej mazi - mają wtedy trochę więcej prywatności. Ale mam złą wiadomość dla tych z Was, którzy mają zbiorniki bogato ozdobione roślinnością… Glony brunatne nie są tak dobre dla nich, jak dla twoich ryb. Jeśli zauważysz brązowe glony pokrywające rośliny lub koralowce, od razu zabierz się za oczyszczanie. Chociaż brązowe algi nie zabiją twoich roślin i koralowców tylko przez ich powlekanie, będą konkurować o składniki odżywcze i blokować światło - co już może powodować obumieranie roślin akwariowych.

  Jak usunąć brązowe glony z akwarium?

  Radzenie sobie z brunatnicami nie jest trudne. W większości przypadków problemy z glonami brunatnymi ustępują samoistnie. Jeśli jednak bardzo przeszkadza Ci brunatny szlam, wykonaj poniższe czynności, aby opanować problem z brunatnymi algami, nie powodując szkód dla swojego zbiornika. Pamiętaj, aby dokładnie umyć ręce i zdjąć biżuterię przed włożeniem rąk do wody.

  1) Jak usunąć brązowe glony z szyb?

  Nie ma znaczenia, czy akwarium jest wykonane ze szkła czy akrylu. Brunatnicę pokrywającą ściany akwarium można po prostu wytrzeć. Sztuczka polega na tym, aby użyć jednego płynnego ruchu wycierania, od góry do dołu. Robiąc to zrób to tak, aby jak najmniej brunatnego osadu uniosło się do wody w Twoim akwarium. Po każdym przetarciu przepłucz gąbkę lub szmatkę.
  Jak usunąć brązowe glony z akwarium

  2) Jak usunąć brunatnicę z podłoża?

  Podłoże żwirowe
  Podczas gdy większe kamyki można wyciągnąć i oczyścić każdy oddzielnie, mniejsze kamyki i żwir najlepiej oczyszczać za pomocą odmulacza do akwarium. Upewnij się, że odkurzasz tylko górną warstwę żwiru, w przeciwnym razie możesz usunąć wszystkie pożyteczne bakterie z podłoża- co może jeszcze pogłębić problem z brunatnicami. Jeśli stwierdzisz, że brunatnice mocno trzymają się żwiru, możesz usunąć górną warstwę, zsypać do miednicy i umyć je osobno przed włożeniem ich z powrotem do zbiornika.
  Podłoże piaskowe
  Glony brunatne osiadają tylko na górnej warstwie piasku. Można go łatwo usunąć, używając siatki do ryb i delikatnie przesuwając ją po powierzchni piasku. Chodzi o to, aby zagarniać wierzchnią warstwę piasku i aby piasek przelatywał przez siatkę, a brunatnice zostały. W razie potrzeby powtarzaj tę czynność, aż usuniesz jak najwięcej glonów.

  3) Jak usunąć glony z roślin i korali?

  Korale
  Jedynym sposobem usunięcia brunatnicy z korali jest skierowanie podmuchu wody na nie. Można do tego użyć np falownika. Gdy brunatnica  uniesie się w wodzie, powinna zostać zassana przez filtr.
  Rośliny
  Delikatnie przetrzyj wszystkie powierzchnie rośliny miękką gąbką; glony brunatne powinny natychmiast unieść się, a filtr zajmie się resztą. Możesz spróbować zastosować tę samą metodę, jak w przypadku szyb, czyli spróbować wycierać brunatnice jednym szybkim ruchem i za każdym razem płukając szmatkę lub gąbkę. 

  4) Jak usunąć brązowe glony z kamieni i ozdób w akwarium?

  Sztuczne rośliny, kamienie ozdobne i inne ozdoby należy wyjąć ze zbiornika i oddzielnie wyczyścić. Po wyjęciu ze zbiornika umieść ozdoby w roztworze wybielacza: 4 łyżki wybielacza na litr wody. Moczyć przez 10-20 minut, aż pojawią się bazowe okręgi unoszące się na powierzchni wody. Wyjmij ozdoby z roztworu wybielacza i przetrzyj miękką gąbką pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie spłucz. Wyszoruj i jeszcze raz dokładnie spłucz.

  Jak ustrzec się przed nawrotem brunatnicy?

  Po usunięciu wszystkich brunatnic ze swojego zbiornika, zapewne chcesz teraz upewnić się, że nie wrócą. Brązowe glony mogą ponownie wyrosnąć znikąd, nawet po ich usunięciu. Jeśli jesteś doświadczonym akwarystą, to możesz pominąć tę sekcję. Prawdopodobnie będziesz mieć już wiedze na temat cyklu azotowego i utrzymania najlepszej czystości wody. Ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z akwariami, poniższe wskazówki mogą pomóc w zapobieganiu powrotowi brunatnicy.
  Wiem, że może się to wydawać oczywiste, ale słyszałem już to wielokrotnie. Początkujący akwarysta, który źle dobrał filtr do zbiornika. Odpowiednia konfiguracja filtracji odgrywa kluczową rolę w zdrowym akwarium. Sprawdź swój filtr, aby upewnić się, że jest przeznaczony do pojemności twojego akwarium. Kiedy już to robisz, upewnij się, że filtr jest czysty i działa prawidłowo. Jeśli problemem są azotany (z martwych organizmów i niezjedzonej żywności), możesz również zainwestować w odpieniacz białek, który również pomaga zapobiegać gromadzeniu się glonów i pomaga w utrzymaniu krystalicznie czystej wody. Ok, więc masz odpowiednią filtrację? Dobrze. Do następnego kroku!
  Krok 2: Ruch wody
  Jak pisałem powyżej, brunatnice nie lubią i nie umieją dobrze pływać. Można uprzykrzyć im życie, a do tego potrzebny jest ruch wody. Brązowe glony lubią zbierać się w kolonie i powlekać wszystko w twoim zbiorniku. Jeśli woda się porusza, brunatnice mają trudności ze zlepianiem się i zakotwiczaniem się na wolnych powierzchniach w zbiorniku. Dodatkowy ruch wody zapewni również, że cała woda w zbiorniku zostanie przefiltrowana i natleniona, a nie tylko jej część. Ruch wody uzyskujemy dobieajac odpowiednio filtr, lub stosując dodatkową pompę wody (falownik).
  Krok 3: Podmiany wody
  Podmiana wody powinna być częścią rutynowej pielęgnacji Twojego akwarium. Jednak woda, której używasz do podmian, może w rzeczywistości być głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania brunatnicy. Woda z kranu i woda ze studni może mieć wysokie stężenie krzemianu, który uwielbiają jeść brunatnice. Jak więc zapobiegać sprzyjaniu rozwojowi brunatnic przez podmianę wody? Najlepszym rozwiązaniem jest użycie wody z odwróconej osmozy (RO), z której usunięto zanieczyszczenia. Można taką wodę kupić przynajmniej na kilka pierwszych podmian wody w akwarium.
  Krok 4: Nie przekarmiaj 
  Widzisz ten nadmiar jedzenia, który spada na podłoże Twojego akwarium? Jeśli nie zadbasz o to, pokarm zacznie gnić, uwalniając składniki odżywcze dla brunatnic. Warto nad tym zapanować i nie przekarmiać ryb.
  Krok 5: Unikaj źródeł krzemianu w wodzie
  Ponieważ uważa się, że krzemiany są głównym czynnikiem powodującym zakwity brunatnic, należy unikać wprowadzania ich do zbiornika. Za każdym razem, gdy dodajesz coś nowego do swojego zbiornika, sprawdź skład. Żywy piasek, mieszanka soli i piasek kwarcowy mogą przyczyniać się do dużej ilości krzemianów w wodzie. A kiedy to się stanie, nadchodzi czas na brunatnice! 
  Warto także czytać etykiety różnych specyfików dodawanych do wody, a najlepiej nic nie dodawać.
  Krok 6: Zmniejszy poziom fosforanów w wodzie
  Częstym składnikiem dodatków dla roślin w akwarium są fosforany. A to one wspomagają rozrost brunatnicy. Zmniejsz poziom fosforanów dodając mniej nawozów i zapewniając lepszą filtrację. Pobudź wzrost pożytecznych bakterii, stosując odpowiednie wkłady do filtrów. Bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne zjadają niemalze dokładnie to samo co brunatnice i są w tym skuteczniejsze, więc naturalnie głodzą brunatnicę.

  Jakie ryby (i inne zwierzęta wodne) żywią się brunatnicą?

  W zbiornikach słodkowodnych:
  • Krewetka Amano
  • Ślimaki Ramshorn
  • Ślimaki z rodziny Nerite
  • Sum
  • Glonojad syjamski
  • Ślimaki świderki