• Przechowalnia 0
 • Szybki kontakt
  Pracujemy w godzinach od 8-18 od poniedziałku do piątku.
  Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem

  tel. 504 123 983

  i adresem mailowym:

  temporalis.pl@wp.pl
   Płatność online
   Szybkie płatności bankowe, płatności kartą i przelewem.

   karty płatnicze

   Sprzedaję na Allegro
   Na allegro mogą Państwo dokonać zakupu o około 10% drożej, niż w moim sklepie
   Logo serwisu allegro

   Bioceramika kulki wkład do filtra zewnętrznego 10kg

   80,75 zł

   Producent: SunSun
   Produkt niedostępny
   Waga:10.00 kg
   Sprawdź koszty wysyłki

   Koszty dostawy tego produktu

   Zapytaj o produkt

   Bioceramika kulki - wkład do zewnętrznego filtra akwariowego

   Opakowanie 10kg
   Najważniejszą częścią systemu filtracji w akwarium jest filtracja biologiczna. W wielu akwariach składa się ona głównie z ceramicznych kulek, a częściowo z gąbki filtracyjnej. Kulki bioceramiki i gąbka filtracyjna zapewniają bardzo dużą powierzchnię, na której mogą żyć przyjazne bakterie. Bakterie te są wymagane w cyklu akwarystycznym , który przekształca szkodliwy amoniak i azotyn w mniej szkodliwy azotan.

   Aby zmaksymalizować filtrację biologiczną, należy upchać w filtrze jak największe zapasy kulek ceramicznych (lub lub ceramiki kulki). Kiedy kulki ceramiczne zabrudzą się, lepiej je wyczyścić (używając starej wody z akwarium) niż je wymienić, w przeciwnym razie dobre bakterie będą musiały odrosnąć od nowa, co może potrwać wiele tygodni. To tak, jakby wyrzucić całą biologię z akwarium do śmieci. Ja jednak polecam w ogóle nie czyścić nigdy wkładów z filtra zewnętrznego.
   Wkłady ceramiczne, to nieszkliwione kawałki wypalanej ceramiki. Najczęściej przypominają małe białe koraliki. Można je również znaleźć w innych kolorach, takich jak kremowy, szary lub brązowy.

   Kulki ceramiczne są zaprojektowane tak, aby miały zewnętrzną powłokę, która ma wiele małych otworów lub porów. 

   Jeśli przypomnisz sobie jak działa cykl azotowy , przypomnisz sobie, jak ważne są bakterie nitryfikacyjne.

   Ta korzystna bakteria usuwa amoniak i azotyny (szkodliwe chemikalia) z akwarium. Te substancje chemiczne naturalnie gromadzą się w akwarium, a jeśli bakterie w akwarium ich nie usuną, ryby w końcu umrą . Jak widać, te korzystne bakterie są dość ważne.

   Te bakterie potrzebują miejsca do życia. Kulki ceramiczne stanowią idealny dom dla pożytecznych bakterii w akwarium.

   Pożyteczne bakterie potrzebują powierzchni, do której mogą się przylgnąć. Im więcej jest dostępnej powierzchni, tym więcej bakterii może zatrzymać Twoje medium filtracyjne - więcej bakterii zmieści się w filtrze.

   Kulki ceramiczne zwiększają ich powierzchnię przez małe, maluteńkie pory. Te pory są tak małe, że prawie nie można ich zobaczyć bez mikroskopu…

   Kulki ceramiczne mają jednak dodatkową przewagę nad innymi rodzajami mediów filtracyjnych…

   Kulki ceramiczne mogą pomieścić drugą pożyteczną bakterię:

   Bakterie denitryfikujące.

   Bakterie te jedzą azotany i przetrwają tylko tam, gdzie nie ma tlenu. Bakterie denitryfikujące żyją głęboko w skale, ceramice i innych porowatych materiałach, gdzie tlen nie może do nich dotrzeć. Nie znajdziesz tych bakterii w plastikowych lub piankowych mediach filtracyjnych. Jednak tylko dlatego, że bakterie denitryfikujące pomagają zwalczać azotany, nie oznacza to, że można pominąć zmiany wody.

   Ile wkładu ceramicznego potrzebuję do mojego akwarium?

   To zaskakująco często zadawane mi pytanie. Niestety nie ma ustalonej liczby - wszystko zależy od wielkości twojego akwarium, zwierząt w nim, usytuowania... 

   Najlepsza odpowiedź, jaką mogę udzielić, to…
   Tyle, ile zmieścisz w filtrze akwarium!

   Ograniczeniem jest jednak moc filtra. Przy pełnym zapchaniu filtra wkładami, jego wydajność mocno spadnie, a to bez sensu. Zatem trzeba rozważnie dodawać wkłady do koszyków filtra.

    Jak czyścić wkłady ceramiczne?

   Najlepiej nie czyścić. Bakterie żyjące w filtrze, powinny rozkładać wszystko, co się do niego złapie. Dosłownie wszystko. Jeśli jednak wkłady są zbyt zapchane brudem, to możesz je ewentualnie lekko przepłukać. Użyj do tego koniecznie wody odlanej z akwarium. Nalej trochę wody do miski, wysyp wkłady z filtra do tej miski, tam lekko je przepłucz i wrzuć z powrotem do filtra. Pamiętaj jednak, że bakterie długo nie przeżyją bez wody. Zatem cała operacja powinna być szybka.

   Jak często należy wymieniać wkłady ceramiczne?

   Bardzo często słyszę to pytanie. Szczególnie, że na temat można przeczytać wiele głupot w internecie. Np. producent Fluval podaje, że należy wymieniać wkłady co 6 miesięcy.
   Jaka jest rzeczywistość? Wkładów do filtra nie wymienia się nigdy! To niezwykle ważne. Jeśli wymienisz wkłady z filtra, to tak jakby wyrzucić całą florę bakteryjną z niego. Na prawdę proszę nie wyrzucać wkładów. Na wielu forach można znaleźć oferty sprzedaży wkładu z dojrzałego filtra, więc taki wkład ma też wartość wyrażoną w złotówkach. 

   Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

   Napisz recenzję