• Przechowalnia 0
 • Amoniak w akwarium - objawy

  Czy wiesz, ze masz w swoim akwarium i oczku wodnym cichego zabójcę?

  Ukrywa się w każdym zbiorniku wodnym - naturalnym i sztucznym. Jeśli jego zbyt wysoki poziom nie zostanie za wczasu wykryty, zabije cała obsadę ryb. Lepiej wiedzieć na czym polega usuwanie amoniaku z wody.

  Mówię o amoniaku. Dzisiaj opowiem Ci wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.

  Co to jest amoniak i skąd się bierze?

  Amoniak - NH3, jest niewidzialną substancją chemiczną silnie toksyczną dla ryb i innych zwierząt wodnych. Niestety występuje nei tylko w sztucznych zbiornikach takich jak akwaria, czy oczka wodne, ale także w naturalnych stawach.

  Amoniak uwalniany jest do wody podczas rozkładania się wszelkich odpadów organicznych, takich jak:

  • Odchody ryb i innych zwierząt
  • Niezjedzony pokarm, który się rozkłada
  • Obumarłe części roślin
  • Rozkładające się glony
  • Brudny filtr

  Amoniak w akwarium i oczku wodnym - jak się go pozbyć?

  Jedynym w 100% skutecznym sposobem uniknięcia wydzielania się amoniaku do wody, jest... nieposiadanie tego zbiornika. Amoniak jest toksyną trującą ryby, jednak jest także częścią zbiornika i to ważną częścią. Tutaj polecam Ci artykuł na temat cyklu azotowego

  Przygotowałem jednak dla Ciebie krótkie podsumowanie podsumowanie informacji na temat cyklu azotowego i roli amoniaku w życiu każdego zbiornika wodnego

  Skrócony przebieg cyklu azotowego w akwarium i oczku wodnym

  1. Odpady rozkładają się
  2. Dobre bakterie denitryfikacyjne rozkładają amoniak na azotyny
  3. Azotyny są rozkładane przez drugą bakterię - nitryfikacyjną na azotany

  Azotany są następnie usuwane ze zbiornika przy każdej podmianie wody. W dobrze zbilansowanym zbiorniku jest tak duża rodzina bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych, że są w stanie na bieżąco rozkładać cały amoniak wydzielany do wody.

  Jaki jest maksymalny dopuszczalny poziom amoniaku w wodzie?

  Dopuszczalny maksymalny poziom amoniaku w wodzie to...

  Jaki jest dopuszczalny maksymalnym poziom amoniaku w wodzie

  Tak, dobrze przeczytałeś...

  Jakikolwiek poziom amoniaku w wodzie to zła wiadomość dla właściciela. W dobrze rozwiniętym we florę bakteryjną zbiorniku, miernik poziomu amoniaku powinien wskazywać 0ppm ( 0 cząstek na milion).

  Jeśli poziom amoniaku jest wyższy od 0ppm, to musisz szybko znaleźć "producenta" amoniaku, bo to od tego zależy życie Twojej obsady w wodzie. Jest jednak jeden wyjątek od reguły...

  Cykl azotowy w nowym zbiorniku

  Mowa tutaj o zupełnie nowych zbiornikach i to zarówno o oczkach wodnych, jak i nowych akwariach, bo nie ważny jest rozmiar zbiornika. Każdy nowy sztuczny zbiornik wodny ma ten sam problem, a mianowicie rozwija się flora bakteryjna, składająca się z bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych.

  To jest jedyny wyjątek, kiedy amoniak może unosić się w Twojej wodzie. Musisz po prostu dać biologii czas. Aby zasiedlić bakterie denitryfikacyjne, musisz dać im amoniak do jedzenia. Bez tego nie wytworzy Ci się żadna biologia ani w wodzie, ani w filtrze, ani w podłożu. Musisz poczekać, aż dobrych bakterii będzie na tyle dużo, aż zaczną na bieżąco rozkładać amoniak.

  Co się stanie, jeśli poziom amoniaku w wodzie będzie zbyt wysoki?

  Już po przekroczeniu poziomu 0ppm na wskaźniku amoniaku, zaczniesz zauważać pierwsze problemy.

  Przy niższym poziomie amoniaku, ale powyżej 0ppm, skrzela ryb zaczynają być podrażnione, co wpływa na ich stres. Zauważysz, że ryby nerwowo poruszają się po zbiorniku, jakby przed czymś uciekały.

  Wzrost poziomu amoniaku uszkodzi po kolei kolejne narządy ryby, aż uszkodzi ich mózg, a wtedy zauważysz finalny skutek amoniaku - śmierć ryby. 

  Niektóre ryby mają wyższą tolerancję na amoniak w wodzie, od innych. Pamiętaj jednak, że jeśli wyczytałeś gdzieś, że Twoja ryba ma wyższą tolerancję amoniaku w wodzie nie oznacza, że lubi amoniak. Dalej jest on dla niej szkodliwy, jednak jest nieco bardziej wytrwała. Na pewno ma podrażnione skrzela i zdecydowanie nie jest zadowolona. Niezadowolone z życia ryby, są bardziej podatne na choroby, słabiej się wybarwiają, hamuje to ich wzrost i chęci do rozmnażania się.

  Po prostu zapamiętaj, aby otrzymywać poziom 0ppm amoniaku w Twojej wodzie.

  Skąd amoniak w akwarium?

  Wpływ na podwyższony poziom amoniaku w akwarium ma:

  • Za dużo ryb - przerybienie
  • Za słaba filtracja
  • Przekarmianie ryb
  • Zbyt mało bakterii nitryfikacyjnych w filtrze
  • Brak regularnego oczyszczania zbiornika
  • Wybijanie flory bakteryjnej podczas czyszczenia zbiornika lub filtra
  • Podmiana zbyt dużej ilości wody w akwarium

  To własnie w takich sytuacjach Twój zbiornik jest zagrożony zbyt wysokim poziomem amoniaku.

  Amoniak w akwarium - objawy

  Niestety wykrycie zbyt dużego poziomu amoniaku w zbiorniku wodnym nie jest łatwe, ponieważ amoniak jest zupełnie niewidoczny. To nie jest tak, że przy poziomie 1ppm widać zmętnienie wody, albo inny kolor wody. Zupełnie nic widać. Tu jest problem. 

  Dlatego ważnym jest, aby dbać o florę bakteryjną w zbiorniku. Wkłady w filtrze delikatnie oczyszczać w wodzie odlanej ze zbiornika, nie podmieniać więcej niż 30% wody, nie wlewać wody bezpośrednio z kranu, a chociaż chwile odstaną i odparowaną. Jeśli nie masz czasu tak bardzo skrupulatnie zajmować się swoim zbiornikiem, znajdź lepiej czas na jego badanie testami na poziom amoniaku. Lepiej wykryć zbyt wysoki jego poziom jeszcze zanim ryby zaczną zdychać.

  Jak pozbyć się amoniaku z wody - neutralizator amoniaku

  Użyłeś testu na poziom amoniaku i już wiesz, że poziom jest powyżej 0. Nie panikuj. Spokojnie. Poprowadzę Cię przez kolejne możliwości ratunku dla Twoich ryb.

  1. Zmiana wody

  Pierwszą metodą szybkiego ratunku, jest podmiana znacznej ilości wody. Ja wiem, że nie zaleca się, aby podmieniać więcej niż 30% wody na raz, ale również nie zaleca się amoniaku w wodzie, dlatego wymień 50% wody w zbiorniku

  To, co osiągniesz, to odrzucenie 50% amoniaku z wody poprzez wyrzucenie go razem z wodą, a poprzez dolanie nowej wody, uzyskasz rozcieńczenie obecnego amoniaku. To inwazyjny sposób, ale skuteczny. Inwazyjny, ponieważ flora bakteryjna nie lubi wymian zbyt dużej ilości wody, a i w wyrzuconej wodzie na pewno były duże siedliska bakterii nitryfikacyjnych.

  2. Na ratunek drugi filtr!

  Jeśli masz możliwość zamontować drugi filtr tymczasowo, nawet na parę godzin, to może okazać się bardzo skutecznym rozwiązaniem. Jeśli masz drugi zbiornik, albo Twój znajomy ma zbiornik, pożycz dosłownie na 4-6 godzin drugi filtr i podłącz go w swoim zbiorniku. Nie zniszczysz mu jego flory bakteryjnej. Amoniak nie wybija bakterii. Amoniak je odżywia. Ważne, aby nie był to nowy filtr, tylko już działający dotychczas w innym zbiorniku i posiada w sobie florę bakteryjną.

  3. Media filtrujące, które usuwają amoniak

  Jeśli poziom amoniaku nie jest bardzo wysoki lub ugasiłeś na ten moment pożar wywołany amoniakiem, jednak chcesz się przygotować na przyszłość, to pomyśl o wkładach do filtrów pochłaniających amoniak.

  W tym pomoże Ci węgiel aktywny i zeolit. Węgiel aktywny znacznie szybciej pochłonie amoniak z wody, jednak w sytuacji swojego przesycenia, nagle odda wszystko do wody. Zeolit zaś działa wolniej, jednak w sytuacji swojego przesycenia, po prostu przestaje pochłaniać więcej pierwiastków z wody. Jest znacznie bezpieczniejszy.

  4. Neutralizator amoniaku - uzdatniacz wody

  Jest to ostateczna ostateczność. Ogólnie dodawanie jakiejkolwiek chemii do zdrowych zbiorników jest nienajlepszym pomysłem. Jeśli na prawdę nie wiesz już co robić, to możesz użyć różnego rodzaju neutralizatorów amoniaku. Czy polecam któryś? Zdecydowanie żaden. Nigdy nie musiałem łapać się brzytwy, którą jest preparat na amoniak w akwarium. Nigdy i nie polecam żadnego z nich!

  Zanim przejdziemy dalej...

  Wszystkie z podanych powyżej metod są skuteczne, jednak nie działają na dłuższą metę. Są to tylko tymczasowe rozwiązania gaszące pożar w tym momencie. Rozwiązują zbyt wysoki poziom amoniaku, ale nie rozwiązują problemu jego zbyt dużej produkcji, a to znalezienie i rozwiązanie sprawy głównego "producenta" jest ostatecznym rozwiązaniem problemu.

  Jak zapobiegać wzrostom poziomu amoniaku w zbiorniku?

  We wcześniejszych akapitach wymieniłem przyczyny skoków poziomu amoniaku w wodzie. Wydawałoby się, że mając taką listę "producentów" amoniaku, łatwo będzie rozwiązać problem. Nic bardziej mylnego. To tylko kilka propozycji, co może być Twoim problemem. Opiszę bardziej szczegółowo każdego z "podejrzanych" o produkcję amoniaku.

  1. Przerybienie akwarium lub oczka wodnego

  Ile miejsca potrzebuje pojedyncza ryba? Ważne wielkość? Agresywność? Wszystko!

  Jeden mały bojownik potrzebuje około 20 litrów wody, aby być szczęśliwym. 20 litrów, a nie kulę 2 litry!

  Przerybienie w akwarium prowadzi autostradą właśnie do problemów z poziomem amoniaku. Zbyt wiele ryb wydalających odchody w zbyt małym zbiorniku, szybko doprowadzi do skoku amoniaku. Natura radzi sobie z tym tak, że są też drapieżniki, które na ryby polują. My staramy się chronić ryby i mnożą się one w nieskończoność. Jest to błąd nowicjusza. 

  Pomyśl nad tym, czy nie warto oddawać od czasu do czasu ryb innym , moze początkującym akwarystom.

  2. Przekarmianie

  Przekarmianie również może być odpowiedzialne za wzrost poziomu amoniaku. Jeśli ryby za dużo jedzą, wydalają więcej odchodów. Jeśli nie dają rady zjeść, a pokarm opada, to wtedy też zachodzą procesy gnilne.

  I ja rozumiem Twoje intencje. Rozumiem, ze nie chcesz aby Twoje ryby cierpiały głód. To bardzo dobrze, że masz takie podejście do sprawy. Jednak przekarmiając je, też robisz im krzywdę.

  Poczytaj na spokojnie w internecie, ile pokarmu i jakiego pokarmu powinieneś podawać swoim rybom. Nieodpowiedni pokarm również opadnie niezjedzony an dno i zacznie gnić. Zatem zły pokarm też jest problemem.

  3. Nie zabijaj bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych

  To jak ważne są bakterie nitryfikacyjne, opisałem w artykule o cyklu azotowym. Nie chcę przesadzać, ale w mojej ocenie jest to fundament życia w sztucznym zbiorniku wodnym. Nie ważne, czy to akwarium, czy to oczko wodne, czy wykopałeś wielki staw. Musisz polubić się z bakteriami nitryfikacyjnymi. 

  Liczę, ze nigdy celowo nie zabiłbyś bakterii nitryfikacyjnych w swoim zbiorniku. Czytałem jednak nie raz o płukaniu w wodzie bieżącej wkładów, a nawet czytałem o wypalaniu bioceramiki, aby ją reaktywować. Na prawdę ludzie wpadają na takie pomysły.

  4. Regularnie konserwuj swój zbiornik!

  Warto regularnie czyścić cały swój zbiornik. Serwis zbiornika można zobrazować w poniższych podpunktach:

  1. Odmulanie podłoża
  2. Czyszczenie ścian zbiornika
  3. Czyszczenie węży filtra
  4. Czyszczenie gąbki lub włókniny wstępnej do filtra
  5. Szybkie wyławianie martwych ryb
  6. Sprawdzanie sprawności pracy wirnika w filtrze
  Wniosek

  Amoniak jest trujący, jednak nie trzeba się go bardzo obawiać. Zdrowe akwarium z rozbudowaną florą bakteryjną z całą pewnością poradzi sobie z jego rozkładem. Możemy pomóc naszym bakteriom. Możemy czyścić zbiornik i stosować się do kilku ważnych reguł zmniejszających emisję amoniaku. Najważniejszym jest jednak, aby nie przeszkadzać naturalnej florze bakteryjnej rozwijać się. A gdy już dojdzie do skoku poziomu amoniaku w Twojej wodzie, dzięki moim wskazówkom szybko ugasisz swój pożar.