Akwarium morskie - najtańszy sklep
Czy akwarystyka morska musi być droga?
I tak i nie. Wiem, że to nie odpowiedź, ale na prawdę w tym przypadku bardzo zasadna. Małe akwarium morskie można założyć już za około 1000zł. Duże akwarium morskie może kosztować nawet 200 000zł. I nie pomyliły mi się zera. Gdy akwarium zaczyna mieć rozmiar basenu, właśnie takie kwoty wchodzą w grę.
Lista przedmiotów potrzebnych do zrobienia akwarium morskiego
Nie jest ważne, czy robisz małe akwarium morskie, czy też duże akwarium morskie. Potrzebujesz ten sam sprzęt, tylko o różnej wydajności.
- Akwarium - no jak zrobić akwarium morskie bez akwarium? Nie musi być to żaden specjalny zbiornik. Dokładnie ten sam zbiornik można przeznaczyć na akwarium słodkowodne, jak i na akwarium morskie
- Oświetlenie - wybrany typ oświetlenia będzie zależał od rodzaju systemu, który planujesz skonfigurować, a także od tego, jaki rodzaj zwierząt będzie w nim trzymany. Musisz najpierw poświęcić sporo czasu na lekturę na temat każdego z rodzaju ryby, krewetki, etc. który chcesz mieć w swoim zbiorniku. Biorąc pod uwagę, że zwierzęta morskie są bardzo drogie, to na prawdę warto poświęcić temu chwilkę czasu. Każde zwierze będzie miało inne wymagania co do koloru światła, natężenia światła, godzin w jakich ma światło świecić...
- Filtr - po raz kolejny, jaki typ systemu zamierzasz skonfigurować, pomoże ci określić, jaki rodzaj filtrów i systemu filtracyjnego wybrać. Niemniej filtr jest konieczny!
- Falowniki - akwarium morskie potrzebuje dobrej cyrkulacji wody, a zwierzęta potrzebują imitacji naturalnych prądów wodnych. Świetnym rozwiązaniem będą falowniki, czyli takie jakby małe śruby motorówki tworzące pęd wody.
- Żywa skała i podłoże - Tutaj musisz zdecydować, co chcesz mieć na dnie zbiornika, a także czy chcesz zacząć od żywej skały czy sztucznej. Żywa skała odgrywa ważną rolę w akwarium morskim, jednak jest bardzo droga. Wiele zwierząt morskich, w szczególności ryb, może mieć charakter terytorialny. Potrzebują swojej, własnej, prywatnej przestrzeni. Ważne jest, aby zapewnić wystarczające schronienie lub miejsca, w których zwierzęta mogą się schować, spać i unikać potencjalnych problemów z agresją ze strony innych towarzyszy w akwarium.
- Sole morskie - dzięki soli morskiej możemy sami sterować stopniem zasolenia wody. Tutaj także odsyłam do lektury na temat zwierząt, które chcesz mieć w wodzie. Musisz utrzymywać stopień zasolenia akceptowalny dla wszystkich zwierząt w akwarium.
- Grzałka i termometr - W małych akwariach morskich jedna grzałka da sobie radę , ale przy większych zaleca się stosowanie albo wielu grzałek wewnętrznych, albo grzałki przepływowej montowanej na wężu filtra. Dodatkowo potrzebujesz termometra, aby kontrolować temperaturę wody.
- Pompa powietrza i akcesoria - pompa powietrza jest konieczna. Nie chcesz przecież wydać kilkaset lub kilku tysięcy złotych na zwierzęta, a potem ich zadusić. Zatem będziesz potrzebować pompy powietrza, wężyków, zaworków zwrotnych (zapobiegają cofaniu się wody przy awarii prądu) i kamieni napowietrzających.
- Mnóstwo testów, minerałów i suplementów - przy akwarium morskim będziesz potrzebować wielu testów parametrów wody, wielu suplementów dla zwierząt i wielu minerałów do uszlachetniania wody. Każde zwierzę w akwarium morskim będzie potrzebować innych suplementów, więc znów odsyłam do lektury